Ze świata

“Ceny ropy wrócą do poziomu 70-90 dolarów”

Ze świata

GazpromCeny ropy są najniższe od kwietnia 2009 roku

Ceny ropy naftowej będą w ciągu najbliższych miesięcy wahać się między 70 a 90 dolarów za baryłkę. Eksperci twierdzą, że producenci ropy potrzebują cen ropy na poziomie 90 dolarów za baryłkę, aby przyciągnąć nowe inwestycje i uzyskać odpowiednią marżę - podaje rosyjski serwis Sputnik, który jest propagandową tubą Kremla.

Portal internetowy Sputink News podał te dane powołując się na słowa Bijana Zangeneha, irańskiego ministra ropy. Twierdzi on, że w ciągu najbliższych kilku miesiący ceny ropy wrócą do poziomu 70-90 dolarów za baryłkę.

Jaka cena?

- Spory Republikanów i Demokratów w USA mogą wpływać na ceny ropy naftowej. Jednak przewiduję, że ceny ropy wyniosą 70-90 dolarów za baryłkę - mówił Bijan Zangeneh i dodał, że na wartość surowca będą miały wpływ również decyzje OPEC. - Kartel może wpływać na ceny ropy zwiększając lub zmniejszając dostawy - dodaje.

Tymczasem obecnie ropa wciąż traci na wartości. W poniedziałek baryłka ropy Brent potaniała o ponad 4,5 proc., a jej cena zeszła poniżej 54 dolarów. Natomiast WTI straciła około 3,9 proc. a inwestorzy płacili za baryłkę 51 dolarów. Ceny ropy są najniższe od kwietnia 2009 roku.

Co dalej?

Taka obniżka nie wpływa jednak na decyzje OPEC, które nadal nie chcą ograniczyć produkcji ropy naftowej, o mogłoby wpłynąć na ilość surowca na rynku i zwiększyć jego cenę.

Zdaniem eksperta producentom ropy naftowej powinno zależeć na przywrócenie poziomu ceny w okolicach 90 dolarów za baryłkę.

- Ropa będzie odrabiać straty. Wszyscy producenci potrzebują ceny na poziomie zbliżonej do 100 dolarów za baryłkę, bo ona pozwala na przyciągnięcie kapitału inwestycyjnego oraz wypracowania zysków - tłumaczy Berman.

Tuba Kremla

Media pod marką Sputnik to portal internetowy, sieć lokalnych rozgłośni radiowych i agencja prasowa (RIA Novosti). Zdaniem władz, od których Sputnik jest zależny, nowe media mają być alternatywnym głosem w światowych mediach i nagłaśniać sprawy, o których zachodnie media milczą.

Ropa tanieje, Saudyjczycy się nie przejmują. "Mogą sobie pozwolić na komfort niskich cen"
Ropa tanieje, Saudyjczycy się nie przejmują. "Mogą sobie pozwolić na komfort niskich cen"TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: Sputnik News, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom

Pozostałe wiadomości