TVN24 Biznes | Ze świata

Od obniżki VAT po zamrażanie cen. Jak kraje walczą z wysokimi cenami energii?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły temu, by złagodzić skutki inflacji
Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły temu, by złagodzić skutki inflacjiTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły, by złagodzić skutki inflacji

Europa zmaga się ze znacznym wzrostem cen energii. Obniżone stawki VAT, dopłaty do rachunków i zamrażanie cen - to najczęstsze metody wsparcia odbiorców. Tak wynika z zestawienia firmy doradczej Crido, które uwzględnia kilkanaście krajów.

Zestawienie, sporządzone przez firmę Crido, obejmuje - oprócz Polski - 15 europejskich państw, które wprowadziły lub planują wprowadzenie różnych środków wsparcia dla odbiorców energii.

Polski rząd w czwartek w ramach tak zwanego pakietu antyinflacyjnego zapowiedział czasowe obniżenie stawki VAT na energię elektryczną i gaz - z 23 proc. na odpowiednio 5 i 8 proc. Ponadto zniesienie akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zapowiedziano również dopłaty w wysokości od 400 do 1150 zł rocznie dla gospodarstw o niższych dochodach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny energii w Europie

W Czechach od 1 listopada do końca roku rząd odstąpił od naliczania VAT od energii elektrycznej i gazu. Planuje się przedłużenie tego rozwiązania na 2022 rok.

We Włoszech ceny gazu zostały zamrożone, a do końca roku można stosować obniżoną, 5 proc. stawkę VAT dla gazu. Z kolei Holandia w przyszłym roku planuje m.in. zwiększenie do 230 euro standardowej obniżki podatku od energii.

W Hiszpanii do końca roku obowiązuje obniżona z 5 proc. do 0,5 proc. akcyza na prąd, a stawka VAT dla konsumentów energii spadła z 21 do 10 proc. Dodatkowo rząd zwolnił z płacenia VAT od wyprodukowanej energii elektrycznej.

EPA/ROBERT GHEMENT

W Macedonii Północnej do 30 czerwca 2022 roku odbiorcy płacą 5 proc. VAT od energii elektrycznej, do połowy 2023 roku ma obowiązywać stawka 10-proc., a potem - standardowa, 18-proc.

Wielka Brytania ma fundusz dopłat na energię w wysokości 500 mln funtów.

W Estonii obowiązują 50-proc. dopłaty do opłat pobieranych przez dostawców energii. Rozważa się też obniżkę VAT na energię elektryczną z 20 do 9 proc.

W Belgii rozszerzone zostało grono uprawnionych z tzw. taryfy socjalnej na energię elektryczną. Francja zamroziła ceny energii elektrycznej, a w grudniu planuje wypłacić po 100 euro odbiorcom o miesięcznych dochodach poniżej 2 tys. euro.

Na Łotwie od 2022 roku mniej zamożne gospodarstwa domowe będą dostawać miesięcznie 15-20 euro pomocy na opłacenie rachunków. Litwa od przyszłego roku wprowadza ograniczenia podwyżek za ciepło i możliwość rozłożenia na 5 lat rachunków na gaz. Na Litwie rozważa się też wprowadzenie 5-proc. VAT na prąd i ciepło.

W Niemczech od przyszłego roku znacząco spadnie tzw. EEG-Umlage, czyli opłata OZE - z 6,5 do 3,7 euro za kilowatogodzinę (kWH). Rozważa się też całkowite odstąpienie od pobierania tej opłaty.

Na Cyprze obowiązuje obniżona z 19 do 5 proc. stawka VAT na prąd dla wybranych grup. W Grecji gospodarstwa domowe dostają miesięcznie tytułem wyrównania 18 euro za pierwsze 300 kWh zużywanych miesięcznie, przy czym odbiorcy korzystający z taryfy socjalnej dostają 24 euro.

Natomiast Rumunia administracyjnie określiła ceny prądu i gazu, a gospodarstwa zużywające miesięcznie do 350 kWh energii elektrycznej lub do 200 m3 gazu będą dostawać dopłaty. Środki te mają działać do 31 marca 2022 roku.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/Ramon van Flymen

Pozostałe wiadomości