Rekordowa cena benzyny w Wielkiej Brytanii

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Średnia cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowy poziom - w niedzielę kosztowała 1 funta 42,94 pensa, co jest najwyższym poziomem w historii - przekazała firma RAC, która świadczy pomoc drogową i inne usługi dla kierowców.

Rekordowa cena benzyny na Wyspach

Dotychczasowy rekord - 1 funta 42,48 pensa - ustanowiony został w kwietniu 2012 r. W ciągu ostatniego roku cena litra benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 28 pensów, co oznacza, że koszt zatankowania 55-litrowego zbiornika paliwa wynosi obecnie 78,61 funta - o ponad 15,6 funta więcej niż rok temu - informuje RAC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Cena benzyny w Wielkiej Brytanii

Natomiast średnia cena litra oleju napędowego wynosiła w niedzielę 146,50 pensa, czyli była o 1,43 pensa poniżej rekordowego poziomu z kwietnia 2012 r., ale i tak koszty zatankowania samochodu z silnikiem Diesla są wyższe niż z benzynowym.

- To naprawdę czarny dzień dla kierowców, który - jak mieliśmy nadzieję po wysokich cenach z kwietnia 2012 roku - nie powtórzy się. Uderzy to w budżety wielu gospodarstw domowych i bez wątpienia będzie miało wpływ na całą gospodarkę. Pytanie brzmi: gdzie to się skończy i jaka będzie cena benzyny? Jeśli ropa osiągnie cenę 100 dolarów za baryłkę, możemy bardzo łatwo zobaczyć, że średnia cena wzrośnie do 150 pensów za litr - oświadczył rzecznik RAC Simon Williams.

RAC: dwie trzecie ceny to podatki

- Nawet jeśli z powodu pandemii wiele osób nie jeździ już tyle, ile wcześniej, kierowcy mówią nam, że są bardziej zależni od swoich samochodów niż przez ostatnie lata, a wielu z nich po prostu nie ma wyboru i musi jeździć - dodaje.

RAC zwraca uwagę, że 67 proc. ceny paliwa, którą kierowcy muszą zapłacić na stacjach benzynowych, stanowią podatki.

W poniedziałek cena baryłki ropy typu Brent oscylowała koło poziomu 86 dolarów i zdaniem analityków jeszcze przed końcem roku może przekroczyć 90 dolarów.

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości