Lista zmartwień Trumpa. Ważny raport dotyczący Stanów Zjednoczonych

Ze świata


Należy oczekiwać, że deficyt budżetowy USA obniży się w rozpoczętym 1 października roku finansowym 2017, ale pod koniec obecnej dekady znów będzie się zwiększał - poinformowało w opublikowanym we wtorek raporcie ponadpartyjne Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO).

Według niego deficyt zmniejszy się w bieżącym roku do 559 mld dolarów w porównaniu z 587 mld w roku finansowym 2016. W roku 2018 ma być jeszcze mniejszy, wynosząc tylko 487 mld, by potem już stopniowo rosnąć w związku z kosztami przechodzenia w wiek emerytalny osób z powojennego wyżu demograficznego.

CBO przewiduje też, że rzeczywisty wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych wyniesie w obecnym roku kalendarzowym 2,3 proc., a w roku 2018 spadnie do 2 proc.

Jak zaznacza Reuters, rosnące deficyty będą wyzwaniem dla prezydenta Donalda Trumpa i Republikanów w Kongresie po wieloletnim nawoływaniu licznych przedstawicieli tej partii, by zaostrzyć dyscyplinę budżetową. Trump obiecywał zredukowanie podatków, podjęcie znacznych nowych inwestycji w sferze infrastruktury oraz wydanie setek miliardów dolarów na modernizację sił zbrojnych. W trakcie kampanii wyborczej zapowiadał wszechstronne ograniczanie wydatków rządowych, ale nigdy nie precyzował, gdzie to nastąpi. Trump podpisał w poniedziałek prezydencki dekret, wstrzymujący zatrudnianie w administracji federalnej nowych pracowników.

Autor: gry / Źródło: PAP