Odbieranie pensji, kontrola, deportacja. Cameron ogłasza politykę ws. imigrantów

TVN24 Biznes

TVN24 BiSOdbieranie pensji, kontrola, deportacja. Cameron ogłasza politykę ws. imigrantów

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił dzisiaj nową politykę migracyjną. Zdaniem szefa rządu imigracja musi być kontrolowana, w przeciwnym wypadku zagraża finansom publicznym. Rządowy plan zakłada m.in. tak drastyczne kroki jak odbieranie wynagrodzenia nielegalnym imigrantom i deportowanie ich z kraju przed apelacją. Premier zapowiada też prace nad szkoleniem Brytyjczyków w zawodach, które obecnie wykonują głównie imigranci.

Brytyjski rząd chce obniżyć także imigrację z krajów Unii Europejskiej. Zapowiedział też zmiany w polityce społecznej, które mają zniechęcić przybyszów z Europy do osiedlania się w Wielkiej Brytanii.

Kluczowe zmiany

- Zapisy o wolnym przepływie osób połączone z przepisami systemu opieki społecznej mogą stanowić dodatkową zachętę dla dużych grup migrantów. Dlatego uważam, że trzeba je ograniczyć. W naszym programie nakreśliłem plan zmian w tym systemie. Zmiany, które ograniczą imigrację z innych państw Unii będą dla mnie absolutnie konieczne przy renegocjacji warunków naszej obecności w Unii Europejskiej. Takie warunki przedstawimy ludziom przed referendum o wyjściu z Unii Europejskiej - powiedział Cameron w Londynie.

W przyszłym tygodniu premier ma ogłosić termin referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. To był jeden z najważniejszych punktów niedawnej kampanii wyborczej. Cameron zapowiadał w niej też zmniejszenie liczby imigrantów do kilkudziesięciu tysięcy. Tymczasem według najnowszych danych, w ubiegłym roku migracja netto wyniosła rekordowe 318 tys. osób. To znaczy, że do Wielkiej Brytanii przyjechało najwięcej osób od dekady

Autor: tol / Źródło: Reuters