Były grecki minister przed sądem. Usuwał krewnych z listy HSBC?

Ze świata


Były grecki minister finansów Jeorjos Papakonstandinu stanął w środę przed sądem w procesie karnym; prokuratura zarzuca mu nielegalne usunięcie nazwisk krewnych osób z listy obywateli Grecji, którzy mieli konta w szwajcarskim oddziale banku HSBC.

53-letni Papakonstandinu odpiera wszystkie stawiane mu zarzuty podkreślając, że w żaden sposób nie ingerował w tzw. listę Lagarde, usuwając z niej nazwiska trzech bliskim mu osób. Jeśli zostanie uznany za winnego grozi mu kara wieloletniego pozbawienia wolności, gdyż tego rodzaju przestępstwa są w Grecji traktowane jako przestępstwo przeciwko państwu.

Niewinny?

- Jestem niewinny, wysoki sądzie. Zaprzeczam wszystkim oskarżeniom - powiedział w środę Papakonstandinu. Papakonstandinu był ministrem finansów od końca 2009 roku do połowy 2011 roku. Następnie jako minister środowiska i energii podpisał w maju 2010 r. pierwszą umowę o pomocy międzynarodowej dla Grecji. Tzw. lista Legarde, zawierająca nazwiska ok. 2. tys. osób, które uchylały się od płacenia podatków w Grecji, została wysłana w 2010 roku do Papakonstandinu przez ówczesną minister finansów Fracji Christine Lagarde. Jest to wyciąg z listy posiadaczy rachunku w oddziale HSBC w Genewie. Jak pisze agencja Assosiated Press, oczekuje się, że proces Papakonstandinu potrwa przynajmniej do końca przyszłego tygodnia. Sprawa toczy się przed specjalnie powołanym składem sędziowskim, który zajmuje się procesami przeciwko politykom. Tworzy go 14 sędziów: sześciu członków Sądu Konstytucyjnego i ośmiu Sądu Najwyższego.

Kłopoty banku HSBC. Klienci unikali podatku?TVN24 Biznes i Świat

Autor: pp / Źródło: PAP