Gigantyczna korupcja w koncernie naftowym. Świadek koronny w procesie ws Petrobrasu przyznał się do winy

Ze świata

petrobras.com.b52ba9ca0-8f68-11e4-bf12-0025b511229e

Były dyrektor do spraw zaopatrzenia w brazylijskim Petrobrasie, Paulo Roberto Costa, oskarżony w procesie kierownictwa tego gigantycznego państwowego koncernu naftowego, przyznał się do przyjęcia 1,5 miliona dolarów łapówki.

Costa, który jest świadkiem koronnym w procesie, potwierdził, że przyjął pieniądze za ułatwienie transakcji, w której Petrobras kupił rafinerię naftową w Stanach Zjednoczonych. Łapówkę przekazano mu na jego tajne konto w Liechtensteinie.

Na rafinerię

W 2006 roku Petrobras, największe brazylijskie przedsiębiorstwo państwowe, kupił rafinerię w Pasadenie w Teksasie i - według orzeczenia kompetentnych instytucji sądowych - znacznie przepłacił przy tej transakcji. Rzeczywista wartość rynkowa rafinerii była oszacowana na ok. 640 milionów dolarów, tymczasem Petrobras zapłacił za nią w dwóch ratach ok. 1,2 miliarda dolarów, czyli niemal dwukrotnie więcej. Jak wykazało dotychczasowe śledztwo, Petrobras, który dostarcza 13 proc. brazylijskiego PKB, stracił wskutek korupcji członków jego dyrekcji ponad 3,8 miliarda dolarów, a wartość jego akcji spadła w 2014 roku o ponad 40 proc.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: petrobras.com.b