Ze świata

Niemcy się zbroją. Bundeswehra kupi sto dodatkowych czołgów Leopard 2

Ze świata

BundeswehraCzołgi zostaną odkupione od przemysłu za 22 mln euro i poddane modernizacji

W następstwie kryzysu na Ukrainie niemiecka Bundeswehra otrzyma 100 dodatkowych czołgów Leopard 2 - poinformowało w piątek ministerstwo obrony w Berlinie.

Według niego używane czołgi zostaną odkupione od przemysłu za 22 mln euro i poddane modernizacji, która zacznie się w 2017 roku. Będzie to oznaczać anulowanie dokonywanej w ramach reformy Bundeswehry redukcji liczby czołgów Leopard 2 do docelowych 225 sztuk, a ich ilość zwiększy się z obecnych 240 do 328. 320 z nich ma pełnić służbę w linii, a osiem realizować funkcje demonstracyjne.

Korzystne ceny

Minister obrony Ursula von der Leyen wstrzymała przed kilku tygodniami wycofywanie czołgów przez Bundeswehrę, zapowiadając jednocześnie reaktywowanie batalionu czołgów o stanie do 800 żołnierzy i ponad 40 wozów bojowych. Wycofane z użytku czołgi sprzedawane są po korzystnych cenach niemieckim firmom zbrojeniowym, zajmującym się remontami i eksportem tego sprzętu. Sto czołgów, które resort obrony zamierza obecnie odkupić, służyło wcześniej w Bundeswehrze i zostało potem wycofane. Ponieważ nie odpowiadają najnowszemu stanowi techniki, konieczna jest ich modernizacja. Rzecznik ministerstwa Jens Flosdorff nie był na razie w stanie podać, ile będzie to kosztowało. Producentem czołgów Leopard 2 jest firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW).

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehra

Pozostałe wiadomości