Kryzys w Europie. Bułgaria i Węgry chcą ogrodzić się izraelskim płotem

Ze świata

Wikimedia CommonsW 2013 roku Izrael ukończył budowę ogrodzenia wzdłuż 230-kilometrowej granicy z Egiptem.

W obliczu gwałtownego wzrostu migracji z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy, Węgry i Bułgaria badają możliwość wzniesienia ogrodzenia wzdłuż swoich granic, podobnego do tego, który znajduje się na granicy egipsko-izraelskiej - poinformował w piątek Reuters. Oba kraje chcą kupić ogrodzenia od Izraelczyków.

Jak donosi Reuters, oba europejskie kraje zapytały już Izrael o możliwość kupna od niego ogrodzenia. Agencja powołuje się na źródło w Izraelu, które pragnie pozostać anonimowe ze względu na wrażliwość prowadzonych rozmów.

Powstrzymać uchodźców

Wzmacniając swoje granice, Węgry i Bułgaria dążą do zniechęcenia imigrantów, którzy chcą dostać się do bogatszych europejskich krajów na zachodzie i północy kontynentu, a w szczególności do Niemiec.

Ale budowa ogrodzenia o wysokości ok. 5-6 metrów, zwieńczonego drutem kolczastym i wyposażonym w kamery i czujniki ruchu przywołuje wspomnienia z ery podziałów podczas zimnej wojny.

Ten pomysł irytuje również polityków w Brukseli, którzy twierdzą, że takie rozwiązanie nie przyczyni się do rozwiązania największego od II wojny światowej kryzysu migracyjnego.

Bułgarskie i węgierskie władze przyznają, że prowadzą dyskusje z Izraelem na temat zakupu ogrodzenia. - Przypuszczam, że tak jest, ponieważ współpraca między izraelskim i bułgarskim resortem spraw wewnętrznych jest dość intensywna - powiedział Rajko Popelanow, zastępca ambasadora Bułgarii w Izraelu. Zaznaczył jednak, że w tej chwili nie może podać żadnych szczegółów. Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu poinformował z kolei, że "nie dysponuje informacjami na temat toczących się izraelsko-węgierskich negocjacji dotyczących zakupu ogrodzenia od Izraelczyków".

Niechęć Brukseli

Źródło w Izraelu powiedziało, że porozumienia ws. tej transakcji jest dość odległe, wskazując na ograniczenia budżetowe i polityczną wrażliwość w Unii Europejskiej dotyczącą wznoszenia barier w celu kontroli przepływu uchodźców z Syrii, Iraku, Libii i innych krajów. - Kraje europejskie chcą rozwiązań i widzą znaczenie naszej technologii. Ale te kraje potrzebują wsparcie Brukseli, a takiego wsparcia na razie nie ma - dodało źródło.

Komisja Europejska poinformowała wcześniej, że sprzeciwia się wznoszeniu ogrodzeń, ale akceptuje prawo każdego narodu do decydowania, w jaki sposób ma chronić swoje granice.

Ile to kosztuje?

W 2013 roku Izrael ukończył budowę ogrodzenia wzdłuż 230-kilometrowej granicy z Egiptem. Budowa trwała trzy lata. Ogrodzenie ma na celu zatrzymać napływ imigrantów z Afryki i chronić kraj przed najazdem islamskich rebeliantów.

Ogrodzenie kosztowało izraelski rząd ok. 380 mln euro. Według źródeł branżowych podobna bariera może kosztować zagranicznych klientów 15 proc. więcej, czyli ok. 1,9 mln dolarów za kilometr. Dodatkowo cenę mogą podnieść wzgórza, lasy i inne trudne do pokonania topograficzne przeszkody.

Na Węgrzech zakończono przed kilkoma dniami budowę ogrodzenia z drutu kolczastego, które ma zatrzymać napływ imigrantów przez granicę z Serbią. Oprócz tej bariery ma powstać wysoki na cztery metry mur, który już jest budowany przez węgierskie wojsko, lecz będzie w pełni gotowy za kilka miesięcy.

Węgierska inicjatywa

W ciągu ostatnich dwóch lat Węgry stały się jednym z głównych krajów tranzytowych w Unii Europejskiej dla migrantów, którzy usiłują dotrzeć do Austrii czy Niemiec. W tym roku Węgry zarejestrowały już ponad 140 tysięcy migrantów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich ok. 43 tysięcy.

Unijni urzędnicy krytykują Budapeszt. Wskazują, że Węgry, które w 1989 roku jako pierwsze opuściły Żelazną Kurtynę i jeszcze przed upadkiem Muru Berlińskiego otworzył granicę z Austrią, przejmują teraz inicjatywę we wznoszeniu nowych barier.

Frontex, agencja UE odpowiedzialna za zarządzanie granicami, jest przeciwna budowie ogrodzeń i jasno zapowiedziała, że Unia Europejska nie pomoże państwom członkowskim w jakimkolwiek finansowaniu takich ogrodzeń.

Węgry: obóz uchodźców przy węgierskiej granicy:

Autor: ToL//gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Raporty: