Nie będzie kolejnego kontraktu na rosyjski gaz. Trwają poszukiwania alternatywy

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Baniak o działaniach KE ws. cen gazu
Baniak o działaniach KE ws. cen gazuTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSBaniak o działaniach KE ws. cen gazu

Nowa wieloletnia umowa na dostawy gazu z Gazpromem nie zostanie podpisana - powiadomił bułgarski minister gospodarki Nikoła Stojanow. Obecny kontrakt wygasa pod koniec tego roku, a Bułgaria ma problem z uzyskaniem od Gazpromu gazu, który należy jej się na mocy tego dokumentu. Sofia nie otrzymuje dostaw z Rosji od kwietnia.

Rząd bułgarski czyni starania o dostawy surowca z innych kierunków.

- Da to krajowi większą szansę na przetrwanie zimy, zwłaszcza jeżeli cena gazu będzie nam odpowiadała - podkreślił Stojanow. Poinformował, że obecnie prowadzone są negocjacje z Azerbejdżanem w sprawie barteru w postaci wymiany prądu za gaz. Rozmowy w tej sprawie są w toku, na razie nie ma definitywnych wyników, lecz oceny negocjatorów są optymistyczne.

Gaz ziemny. Bułgaria rozmawia z potencjalnymi dostawcami

Obecnie Bułgaria, która zapewniła sobie dostawy gazu na październik, szuka dostaw na listopad i grudzień oraz na 2023 rok. Krajowy operator Bułgargaz ogłosił przetarg na 10-letnią umowę na dostawy gazu rurociągowego i skroplonego - poinformował Stojanow.

Minister energetyki Rosen Christow podał, że oprócz azerbejdżańskiej jest jeszcze kilka spółek, w tym tureckich, które są gotowe negocjować z Bułgargazem.

Jednocześnie Bułgargaz podpisał umowę z Gaztrade – spółką, która zarządza terminalem LNG w greckim Aleksandrupoli - na zwiększenie przepustowości dla bułgarskiego operatora. Terminal ma zostać uruchomiony w 2023 roku; Bułgaria posiada w nim 20 proc. udziałów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości