Media: Warren Buffett kupił grecką wyspę. Za 15 mln euro

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatBuffett kupił grecką wyspę. Za 15 mln dolarów

Amerykański miliarder i inwestor Warren Buffett oraz włoski biznesmen Alessandro Proto kupili za 15 mln euro jedną z greckich wysp - donosi grecki tygodnik "Proto Thema". Położona w Zatoce Sarońskiej wyspa Św. Tomasza ma 1,21 ha powierzchni i znajduje się 20 minut rejsu motorówką od Koryntu i zaledwie 45 minut od Aten.

Grecja posiada nawet 6 tys. wysp, ale tylko 10 proc. z nich jest zamieszkałych. Część z nich jest wystawiona na sprzedaż przez prywatnych właścicieli. Jedną z takich wysp kupił ponoć Buffett wraz z Proto. Jak podaje "Proto Thema" do transakcji miało dojść w czwartek. Mężczyźni planują inwestycje w nieruchomości na wyspie.

Wiele możliwości

W przeszłości Buffett, którego majątek magazyn "Forbes" szacuje się na 67,6 mld dolarów, mówił, że Grecja jest pełna możliwości i jest wielu ludzi chętnych do inwestowania w tym kraju. Porozumienie Grecji ze strefą euro zakłada utworzenie funduszu, do którego Ateny przekażą majątek wart do 50 mld euro przeznaczony do prywatyzacji. Wg mediów w jego skład mogą wejść wyspy, rezerwaty przyrody czy działki z antycznymi ruinami. Grecja ostatnio zgodziła się rozmawiać o sprzedaży wysp, z których wiele jest niezamieszkanych i nie ma rozwiniętej infrastruktury. Noblista Joseph Stiglitz, który opowiadał się za umorzeniem długu dla Grecji, jest zdania, że sprzedaż wysp mogłaby być ważną częścią kampanii prywatyzacyjnej. Jednak - jak podkreśla - nie ma to być szalona wyprzedaż, która "oznaczałaby oddanie dziedzictwa za nic". Należałoby poczekać na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości w Grecji i ustabilizowanie się cen - argumentuje Stiglitz.

Autor: tol / Źródło: Greek Reporter

Źródło zdjęcia głównego: White House, Private Islands Online

Raporty: