Brytyjska Wonga wstrzymuje udzielanie pożyczek. "Polscy klienci są obsługiwani bez zmian"

Ze świata

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/2

Jedna z największych brytyjskich firm pożyczkowych Wonga zawiesiła przyjmowanie nowych wniosków o udzielenie pożyczki od klientów z Wysp - o czym poinformowała w komunikacie. Media spekulowały w ostatnich dniach o finansowych kłopotach spółki oraz możliwości ogłoszenia niewypłacalności. Wedle zapewnień przedstawicieli, Wonga w Polsce działa bez zmian.

Na stronie internetowej firma napisała, że "rozważa dostępne opcje", zastrzegając jednocześnie, że obecni klienci nadal mogą korzystać z usług firmy bez zmian.

Fala wniosków

Firma znalazła się w tarapatach ze względu na falę wniosków o odszkodowania dotyczących pożyczek udzielonych przed 2014 rokiem, kiedy ze względu na niewystarczające regulacje zaoferowano wysokooprocentowane kredyty klientom, którzy nie mieli realnych szans na ich spłacenie, padając ofiarami niewłaściwych praktyk windykacyjnych i reklamowych. Brytyjskie media poinformowały, że Wonga wstępnie rozmawiała z firmą doradztwa finansowego Grant Thornton jako możliwym administratorem masy upadłościowej na wypadek, jeśli zarząd firmy uzna, że dalsze funkcjonowanie nie jest możliwe.

W czwartek dodano, że prowadzono także awaryjne rozmowy z regulatorem rynku usług finansowych Financial Conduct Authority (FCA) dotyczące tego, co w takim scenariuszu stałoby się z obecnymi klientami.

Sytuacja w Polsce

Wonga - jako oddzielna spółka - operuje także w naszym kraju. Eliza Więcław z jej biura prasowego zapewniła, że "sytuacja w Wonga w Polsce jest stabilna".

"Wonga w Polsce działa normalnie, bez zmian. Udzielamy pożyczek, obsługujemy je. Dla klientów nic się nie zmienia" - zapewniła w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl w poniedziałek.

To stanowisko zostało powtórzone w czwartek. "Sytuacja Wonga w Wielkiej Brytanii nie wpływa na działalność operacyjną Wonga Polska. Sytuacja naszej firmy jest stabilna. Niezmiennie udzielamy pożyczek naszym klientom" - zapewniła Eliza Więcław.

Zaznaczyła, że Wonga Polska zakończyła ubiegły rok zyskiem w wysokości 6 mln zł. "Nie planujemy żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o udzielanie pożyczek. Nasi klienci są obsługiwani bez zmian" - zastrzegła.

Wonga rozpoczęła swoją działalność w 2007 roku. Obecnie prowadzi działalność w kilku krajach, w tym w Polsce, na trzech kontynentach i zatrudnia około 500 osób.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock