Brytyjczycy walczą z paleniem. Opakowania przestaną być atrakcyjne

Ze świata

sxc.hu Z paczki papierosów zniknie przyciągające uwagę logo producenta; pozostaną szokujące zdjęcia obrazujące fatalne skutki palenia i tekstowe ostrzeżenia przed nałogiem

Brytyjska Izba Gmin przegłosowała w środę wprowadzenie standardowych opakowań papierosów. Jeśli zaaprobuje to także Izba Lordów, co jest powszechnie oczekiwane, od 2016 r. paczki papierosów będą wyglądać jednakowo skromnie, różniąc się jedynie nazwą marki.

Początkowo będzie to obowiązywało w Anglii, ale rząd Walii zapowiedział już, że również wprowadzi takie rozwiązanie. Władze Irlandii Północnej i Szkocji też się nad tym zastanawiają.

Konkretne zmiany

Z paczki papierosów zniknie przyciągające uwagę logo producenta; pozostaną szokujące zdjęcia obrazujące fatalne skutki palenia i tekstowe ostrzeżenia przed nałogiem. Firmy tytoniowe są przeciwne takiemu ograniczaniu "wizualnej atrakcyjności" opakowań papierosów i zapowiadają podjęcie kroków prawnych. Za standardowymi opakowaniami głosowało jednak 367 deputowanych, a 113 było przeciw. Podobną ustawę uchwalono w tym miesiącu w Irlandii, a Australia wprowadziła takie rozwiązanie już w 2012 roku.

BBC informuje na swym portalu, że w W. Brytanii jest 10 milionów palaczy. Ich liczba systematycznie spada – w 1974 roku paliło w tym kraju 51 proc. mężczyzn i 41 proc. kobiet, a w 2013 roku odpowiednio 22 proc. i 19 proc. Co roku palić zaczyna 200 tys. dzieci w wieku 1-15 lat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie jest w skali globalnej przyczyną 6 milionów zgonów rocznie.

Długa walka

Walka z paleniem ma w Wielkiej Brytanii dość długą historię. W 1965 r. rząd zabronił reklamowania papierosów w telewizji, w 1984 r. zakaz palenia wprowadzono w londyńskim metrze, w 2002 r. przyjęto ustawę zabraniającą reklamy wyrobów tytoniowych, w 2005 roku zakaz palenia zaczął obowiązywać we wszystkich pociągach, a w 2006 roku w Szkocji – w miejscach publicznych, łącznie z barami i restauracjami.

Anglia, Walia i Irlandia Północna wprowadziły taki zakaz rok później. W 2008 r. na paczkach papierosów wprowadzono ostrzegawcze zdjęcia. W 2012 r. eksponowania papierosów zabroniono w dużych sklepach; mniejsze mają się do tego dostosować w tym roku.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu