Britannia ma twarz polskiej imigrantki? Trafi na monety dwufuntowe

Ze świata

TVN24 BiSBritannia ma twarz polskiej imigrantki? Trafi na monety dwufuntowe

Brytyjska Mennica Królewska z wielką pompą ogłosiła, że Britannia - personifikacja narodowej tożsamości Brytyjczyków - wróci na 2-funtową monetę. Będzie miała twarz... polskiej imigrantki - pisze "Daily Mail".

Jak czytamy, autor projektu Antony Dufort podczas pracy zainspirował się twarzą swojej żony. 44-letnia Dorota Rapacz przeniosła się do Wielkiej Brytanii w 2001 roku, zaraz po ślubie z Dufortem. - To możliwe, że wzorowałem się na podobiźnie mojej żony - podkreśla Dufort. - Przez długi czas myślałem, jak przedstawić silną młodą kobietę - dodał.

Wielki powrót

Jak pisze "Daily Mail", Polka urodziła się w Lubieniu a studiowała w Warszawie. Swojego przyszłego męża poznała pracując jako technik w odlewni brązu.

Autor tekstu w "Daily Mail" pozwala sobie na dość odważne komentarze ws. podobizny Britannii. Jego zdaniem wiadomość o tym może spowodować, że lider antyimigranckiej partii UKIP Nigel Farage będzie potrzebował soli trzeźwiących.

"Biorąc pod uwagę to, że Polacy są najliczniejszą grupą zagraniczną w Wielkiej Brytanii, taki krok może być właściwy" - konstatuje autor. Royal Mint przywróci Britannię na monetach po sześciu latach nieobecności. Dawniej była ona obecna na rewersie monety o nominale 50 pensów.

Także niedawno brytyjska Mennica Królewska zaprezentowała nowy portret królowej Elżbiety II, który trafi na monety. Widać na niej profil 88-letniej monarchini w koronie i z wydatnym kolczykiem w uchu.

To dopiero piąty portret na monecie podczas 63-letniego panowania Elżbiety. Moneta ma się pojawić w obiegu jeszcze w tym roku.

Autor: mn / Źródło: Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: royalmint.com