Ze świata

Rząd Wielkiej Brytanii ostrzega: Brexit oznaczałby dekadę niepewności

Ze świata

ShutterstockReferendum ws. członkostwa w UE odbędzie się w W. Brytanii 23 czerwca

Brexit, czyli wyjście W. Brytanii z Unii Europejskiej, mógłby oznaczać dekadę szkodliwej niepewności, wynikającej z konieczności wynegocjowania nowych relacji ze wspólnotą i innymi krajami - ostrzegł w poniedziałek brytyjski rząd.

Referendum ws. członkostwa w UE odbędzie się w W. Brytanii 23 czerwca. Premier David Cameron, który wynegocjował z przywódcami pozostałych państw UE porozumienie ws. nowych relacji W. Brytanii ze wspólnotą, prowadzi kampanię przeciwko Brexitowi.

Okres niepewności

W opublikowanym w poniedziałek dokumencie nt. procesu ewentualnego wyjścia z UE rząd brytyjski ostrzegł, że Brexit byłby czymś bezprecedensowym i nieprzewidywalnym.

"Zajęłoby dekadę, albo i dłużej, wynegocjowanie najpierw naszego wyjścia z UE, a potem naszych przyszłych układów z Unią i następnie naszych porozumień handlowych z krajami spoza UE na warunkach, które byłyby do zaakceptowania przez Zjednoczone Królestwo" - głosi rządowy dokument.

Podkreślono, że "byłby to długi okres niepewności", który miałby konsekwencje dla firm brytyjskich, handlu i napływu inwestycji.

Sianie paniki?

Choć oficjalne stanowisko rządu brytyjskiego popiera pozostanie w UE, niektórzy ministrowie, a także burmistrz Londynu Boris Johnson, prowadzą kampanię na rzecz Brexitu i zarzucają rządowi sianie paniki. Pojawiają się opinie, że porozumienie z UE ws. Brexitu można zawrzeć względnie szybko, ponieważ w interesie finansowym państw UE leży kontynuowanie handlu z W. Brytanią.

Brytyjski biznes boi się Brexitu
Brytyjski biznes boi się BrexituTVN4 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości