Ambasadorowie państw unijnych podjęli decyzję w sprawie umowy z Wielką Brytanią

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej w Brukseli jednogłośnie zatwierdzili umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. "Zielone światło dla umowy brexitowej" - poinformował rzecznik niemieckiej prezydencji w Radzie UE Sebastian Fischer.

"Zielone światło dla umowy brexitowej. Ambasadorowie UE jednogłośnie zatwierdzili tymczasowe stosowanie umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r." - napisał na Twitterze Fischer.

W następnym kroku umowa musi zostać ostateczne przyjęta przez Radę UE w drodze procedury pisemnej. Jak podał Fischer, jest na to czas do godz. 15 we wtorek.

Brexit

W czwartek Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od nowego roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych zakłóceń, co uderzyłoby w obie strony.

W Brukseli odbyło się w piątek posiedzenie ambasadorów państw UE w sprawie umowy. Główny unijny negocjator Michel Barnier przedstawił na nim wynik negocjacji. Ambasador RP przy UE Andrzej Sadoś podziękował mu za pracę nad porozumieniem i powiedział, że Polska musi zapoznać się z jego szczegółami.

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się ponad 4 lata temu, gdy w referendum - wbrew niemal wszystkim sondażom - za wystąpieniem z UE opowiedziało się 52 proc. Brytyjczyków. W tym czasie dwukrotnie zmienił się premier i dwukrotnie przekładano termin wyjścia. Formalnie Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia tego roku, ale do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia związania jest jeszcze unijnym przepisami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości