Musk, Winfrey, Branson na rozmowie. Takie pytania zadają, rekrutując pracowników

Ze świata


Niestandardowe firmy i ich szefowie szukają wyjątkowych pracowników. Dlatego pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej typu: "jaka jest twoja największa zaleta?" czy "co uważasz za swoją największą słabość?" raczej nie padają, bo nie powiedzą im zbyt wiele o kandydacie. Wielu z czołowych prezesów natomiast ma swoje ulubione pytanie, które dostarczy im tych informacji, które pozwolą zatrudnić właściwą osobę.

1. Richard Branson: Czego nie umieściłeś w swoim CV?

Miliarder Richard Branson, założyciel Virgin wyjaśnia w swojej książce "The Virgin Way: wszystko co wiem o przywództwie", że nie jest fanem tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej.

"Oczywiście dobre CV jest ważne, ale jeżeli zatrudniasz na podstawie tego, co jest w nim napisane, to nie musisz tracić czasu na rozmowę - pisze Brytyjczyk. I właśnie dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej lubi pytać: "Czego nie umieściłeś w swoim CV?". 2. Laszlo Bock: W jakim czasie rozwiązujesz trudny analityczny problem?

Laszlo Bock, szef HR w Google mówi, że firma zrezygnowała ze swoich słynnych łamigłówek podczas rozmów kwalifikacyjnych. Obecnie woli przeprowadzać rozmowy oparte o pytania behawioralne.

- Interesujące w niej jest to, że jeżeli poprosisz kogoś, aby opowiedział o swoich doświadczeniach, i "wiercisz" w temacie, to otrzymujesz dwa rodzaje informacji - powiedział Bock w wywiadzie dla "New York Timesa".

- Po pierwsze widzisz jak kandydaci faktycznie komunikują się w rzeczywistym świecie, a po drugie informacje, jakie otrzymujesz, podpowiadają ci, co kandydat uważa za trudne - tłumaczył.

3. Elon Musk: Gdzie się znajdujesz?

Według nowej, autoryzowanej biografii założyciela SpaceX i Tesli Musk lubi zadawać kandydatom zagadkę: "Stoisz na powierzchni Ziemi. Idziesz jedną milę na południe, jedną milę na zachód i jedną milę na północ, a kończysz dokładnie tam, gdzie zacząłeś. Gdzie się znajdujesz?"

Odpowiedź na to pytanie znalazł serwis Mashable. Według niego jesteś albo na biegunie północnym, albo gdzieś w pobliżu bieguna południowego.

"Musk przeprowadził rozmowy kwalifikacyjne z pierwszym tysiącem pracowników zatrudnionych w SpaceX. Był także aktywnym rekruterem w PayPal i Tesli" - pisze Mashable.

4. Oprah Winfrey: Co robisz dla siebie?

"Business Insider" donosi, że kiedy Oprah Winfrey szukała prezesa swojej sieci telewizyjnej Oprah Winfrey Network, zadawała aplikantom bardzo niewygodne pytanie. Jedna z kandydatek po jego usłyszeniu wybuchnęła płaczem.

Winfrey pytała kandydatów o ich wewnętrzne relacje z samym sobą: co robisz dla siebie?

Winfrey pyta o to, ponieważ za klucz do sukcesu uważa fakt, że jest stabilna emocjonalnie i tego samego oczekuje od swoich pracowników. Wierzy, że jeśli ktoś wie, kim jest i czego chce od życia, to może budować znaczące relacje z innymi - pisze "Business Insider".

Autor: tol / Źródło: Business Insider