Plan awaryjny w sprawie brexitu. "Musimy odsyłać klientów"

Ze świata

Theresa May na konferencji w sprawie brexitu

Z powodu narastających obaw przed brakiem porozumienia w sprawie brexitu sieci sklepów i producenci żywności robią masowo zapasy, co powoduje, że w Wielkiej Brytanii brakuje powierzchni do jej magazynowania - informuje "Guardian" na swojej stronie internetowej.

- Magazyny są zarezerwowane na najbliższe sześć miesięcy; musimy odsyłać klientów - przekazał gazecie jeden z przedstawicieli branży.

Nie tylko mrożonki

Jak informuje "Guardian", rezerwacje w magazynach dotyczą mrożonek, ale dokonują ich również producenci żywności, np. sprzedający chipsy potrzebują ziemniaków, które zazwyczaj przechowywane są w chłodniach. - Arytmetyka (w Izbie Gmin - red.) wskazuje, że niemożliwe jest, by premier przeforsowała swoje porozumienie (dotyczące brexitu), więc detaliści oraz producenci żywności kontynuują awaryjne plany - mówi szef Food and Drink Federation Ian Wright.

W środę brytyjska premier Theresa May uzyskała kolektywne poparcie swojego rządu dla wersji roboczej umowy wyjścia z UE, ale następnego dnia dwóch ministrów - w tym Dominic Raab, odpowiedzialny za przebieg negocjacji ze Wspólnotą - złożyło rezygnację w proteście wobec treści dokumentu. Jednocześnie grupa eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności dla May jako szefowej ugrupowania. Według stanu na poniedziałek rano udało im się zgromadzić podpisy około 40 deputowanych, a do uruchomienia procedury potrzeba 48 nazwisk.

Brexit

Przeciągające się negocjacje w sprawie warunków wyjścia ze Wspólnoty sprawiają, że coraz więcej podmiotów przygotowuje się na scenariusz, w którym nie dojdzie do porozumienia między Londynem a Brukselą, co mogłoby wywołać poważne konsekwencje dla łańcucha dostaw, a w konsekwencji nawet stabilności brytyjskiej i europejskiej gospodarki. Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP