Spór o polskie ciepło. Polski rząd nie dał Francuzom zgody, koncern "ubolewa"

Ze świata

Dusty132 CC BY SA WikipediaEDF chciało oddzielić aktywa kogeneracyjne EDF Polska od elektrowni węglowej w Rybniku

Polski rząd nie zgodził się na to, by francuski koncern energetyczny EDF podzielił swoje aktywa, by łatwiej je sprzedać. Francuska grupa podała, że "ubolewa nad decyzją polskiego rządu" i bada jej uzasadnienie. - Rząd uzasadnia odmowę zgody na podział EDF Polska zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski - poinformował Mariusz Kozłowski z biura prasowego Ministerstwa Energii.

Electricité de France (EDF), francuskie przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem energii, ubolewa nad decyzją polskiego rządu o braku zgody na podział EDF Polska, co było częścią procesu dezinwestycji w Polsce - podała spółka w komunikacie. EDF chciało oddzielić aktywa kogeneracyjne (produkcja ciepła i energii elektrycznej w połączeniu) od elektrowni węglowej w Rybniku.

- Rząd uzasadnia odmowę zgody na podział EDF Polska zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski - poinformował Mariusz Kozłowski z biura prasowego Ministerstwa Energii.

Cenne aktywa

W Polsce, oprócz Elektrowni Rybnik EDF posiada także elektrociepłownie w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Toruniu, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w aglomeracji wrocławskiej, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze, a także blok gazowy w Toruniu.

Zdaniem EDF decyzja o odmowie podziału uniemożliwia wykonywanie praw spółki jako akcjonariusza, zwłaszcza prawa do zakończenia trwającego procesu sprzedaży aktywów w Polsce na rzecz EPH i IFM. Jak informował na początku tego roku "Puls Biznesu" transakcja warta może być ok. 2 mld zł.

EPH to wiodąca grupa energetyczna w Europie Środkowej z aktywami w Czechach, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Polsce. Jest większościowym udziałowcem Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia.

Polskie spółki zainteresowane

Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.

Ale EDF Polska zostało w tym roku wpisane na listę spółek strategicznych i teraz do sfinalizowania obu transakcji potrzebuje decyzji odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych. W tym wypadku potrzebna jest zgoda polskiego rządu na podział polskiej spółki EDF.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że rząd oczekuje długoterminowego inwestora dla aktywów EDF w Polsce, który zgodzi się na niekoniecznie rentowne, ważne dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycje.

Wstępną, niewiążącą ofertę na zakup aktywów EDF w Polsce złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Oferta wpłynęła poza harmonogramem procesu sprzedaży i nie była brana pod uwagę przez sprzedającego. Dwa tygodnie temu spółki złożyły nową ofertę w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania wrześniowej oferty.

Francuski gigant

EDF, czyli Electricité de France, to istniejące od 1946 r. francuskie przedsiębiorstwo z przeważającym udziałem państwa w akcjonariacie, zajmujące się dostarczaniem energii. We Francji firma jest monopolistą; działa też w innych krajach Europy oraz w Ameryce.

Krzysztof Tchórzewski podsumowuje rok w resorcie energii:

Głos zabrał Krzysztof Tchórzewski - minister energiitvn24

Autor: tol//ms / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Dusty132 CC BY SA Wikipedia