BP na zakupach, przejmie sieć stacji w Australii

TVN24 Biznes

tvn24BP "przejmie 527 działających na terenie Australii stacji benzynowych należących do największej australijskiej sieci supermarketów

Brytyjski koncern paliwowy BP przejmie za ok.1,3 mld dol. amerykańskich sieć stacji paliw Woolworths w Australii - podała spółka w środowym komunikacie. To część strategii, by odbudować pozycję BP po katastrofie w Zatoce Meksykańskiej.

W ramach transakcji koncern BP "przejmie 527 działających na terenie Australii stacji benzynowych należących do największej australijskiej sieci supermarketów Woolworths oraz 16 innych punktów paliwowych, które są w fazie budowy" - czytamy w komunikacie.

Stacje paliw

Obecnie do brytyjskiego megakoncernu naftowego należy w Australii 350 stacji benzynowych oraz około 1 tysiąca punktów działających pod marką BP, których właścicielem są niezależne spółki. BP prowadzi już podobne przedsięwzięcia z sieciami handlowymi - m.in w Wielkiej Brytanii z Marks & Spencer. Jak podała agencja AP, transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez australijskie władze, a jej finalizacja powinna nastąpić do końca 2017 roku. Transakcja ta - jak ocenia AP - jest częścią strategii BP mającej na celu odbudowę kondycji finansowej po stratach, jakie poniósł koncern w wyniku katastrofy ekologicznej spowodowanej wybuchem należącej doń platformy Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Według analityków, na których powołuje się "Wall Street Journa"l, BP zamiast podpisywać umowę z siecią Woolworths powinien złożyć ofertę innemu australijskiemu operatorowi - Caltex Australia. Zyskałby w ten sposób dostęp do infrastruktury importowej i sieci dystrybucji, oraz większej liczby stacji paliwowych. Utworzona w 1924 roku Woolworths Group jest największą australijską siecią handlową, do której należy 3,5 tys. sklepów w Australii i Nowej Zelandii. Poza sprzedażą żywności, napojów, paliw czy produktów ogólnego przeznaczenia prowadzi też hotele.

Stacja paliwowa przyszłości. Projekt Polaka nominowany do nagrody na najlepszy budynek świata:

Stacja paliwowa przyszłości. Projekt Polaka nominowany do nagrody na najlepszy budynek światatvn24bis/KAMJZ

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24