Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty

Ze świata

Rewitalizacja 530 mieszkań - Grand Parc BordeauxPhilippe Ruault | miesarch.com
wideo 2/3

Niezwykła rewitalizacji trzech bloków z wielkiej płyty znalazł się w finale najbardziej prestiżowego konkursu architektonicznego w Unii Europejskiej. Projekt przeprowadziły władze francuskiego Bordeaux. Odświeżono nie tylko elewacje, ale powiększono każde z mieszkań.

Projekt przygotowały pracownie: Lacaton & Vassal architectes, Frederic Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture. Postawiły one sobie kilka celów: zwiększenie przestrzeni dla mieszkańców, więcej światła w mieszkaniach oraz większy komfort.

Prace objęły łącznie trzy bloki - w sumie 530 mieszkań - zbudowane jeszcze na początku lat 60. ubiegłego wieku. Budynki z wielkiej płyty zmieniły się nie do poznania.

Imponująca inwestycja w Bordeaux

Podczas prac wykorzystano specjalne prefabrykowane moduły, z których zbudowano oszklone tarasy przylegające do mieszkań. Każdy z nich ma 3,80 m głębokości i można na niego wyjść z salonu przez przeszklone, przesuwane drzwi.

W ramach inwestycji w łazienkach wymieniono instalację elektryczną, w budynkach pojawiły się także nowe, większe windy. Ponadto odświeżono klatki schodowe oraz ogrody przed blokami.

W trakcie przebudowy mieszkańcy nie musieli opuszczać swoich mieszkań. Inwestycja przebiegła jednak błyskawicznie. Tarasy w każdym mieszkaniu dobudowano bowiem w zaledwie 12-16 dni. W tym czasie ułożono płytę betonową, zamontowano moduły, scalono je z mieszkaniami i przeprowadzono renowację wewnątrz.

Co ważne, mimo że mieszkania zyskały kilka metrów, to mieszkańcy nie zapłacą wyższych czynszów.

Przebudowa bloków w Bordeaux, która została przeprowadzona w 2017 roku, została doceniona. Inwestycja znalazła się w finałowej piątce unijnego konkursu w dziedzinie architektury współczesnej imienia Miesa van der Rohe.

O nagrodę powalczą także: placu Skanderbega w Tiranie (Albania), szpital Pc Caritas w Melle (Belgia), Centrum Kongresowe w Plasencii (Hiszpania), Terracehous w Berlinie (Niemcy).

Tegorocznego zwycięzcę poznamy w maju.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: miesarch.com