Decyzja metropolity wywołała oburzenie. "Chcą przekreślić naszą historię"

Ze świata

Ile kosztuje podróż do Florencji?TVN24 BiS
wideo 2/4

We Włoszech wybuchł polityczny spór o tortellini. To efekt decyzji metropolity Bolonii, który na święto patrona miasta polecił zrobić tortellini z farszem drobiowym, bez wieprzowiny.

"Tortellini gościnności"- tak nazwano danie, które jest przygotowywane na piątkowe obchody patrona Bolonii, świętego Petroniusza. Będą one oferowane uczestnikom uroczystości na głównym placu przed bazyliką pod jego wezwaniem. Taką decyzję podjął arcybiskup miasta Matteo Maria Zuppi. Pochodzący z Rzymu metropolita zlecił przygotowanie innej, odmiennej od tradycyjnej wersji farszu, w której mortadelę zastąpiono mięsem z kurczaka. Jak wyjaśniono, chodzi o to, aby każdy mógł zjeść boloński specjał, także ci, którzy z powodów religijnych lub diety nie jedzą wieprzowiny.

Spór wokół tortellini

Gest ten został uznany przez jego przeciwników za nadmierne ustępstwo wobec muzułmanów, a także za naruszenie lokalnej tradycji kulinarnej, zgodnie z którą mortadela jest obowiązkowym składnikiem farszu. Nowa wersja stała się "symbolem integracji" - podkreśla we wtorek dziennik "La Repubblica". Sprawa ta stała się zarazem natychmiast jednym z tematów kampanii przed wyborami samorządowymi w regionie Emilia-Romania, które odbędą się w styczniu. Kandydaci włoskiej prawicy z ugrupowań Liga i Bracia Włoch mówią o tym, że doszło do "wynaturzenia tortellini". - Chodzi o to, by "przypodobać się islamowi, co za wstyd" - oświadczyła Lucia Borgonzoni z Ligi. Przywódca tego ugrupowania Matteo Salvini stwierdził zaś, że "z powodu szacunku biskup Bolonii promuje tortellini bez wieprzowiny". - To tak, jak wino bez winogron. Chcą przekreślić naszą historię, naszą kulturę - dodał były wicepremier.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock