Ból głowy Rosjan. "Wyprawka szkolna najdroższa w historii"

Ze świata

ShutterstockŚrednio rosyjska rodzina wyda prawie 300 dol. na wyprawkę dziecka do nowego roku szkolnego

Średnio rosyjska rodzina wyda prawie 300 dol. na wyprawkę dziecka do szkoły. Koszty produktów szkolnych wzrosły o 47 proc. w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z badania przeprowadzonego przez Rosyjskie Centrum Badań Opinii Społecznych. Jak alarmują socjologowie, "przygotowanie dziecka do nowego roku szkolnego jest droższe niż kiedykolwiek".

W porównaniu do 2005 roku ten wzrost jest jeszcze większy i wyniósł aż o 225 proc.

Duże wyzwanie

Przygotowanie dziecka do nowego roku szkolnego jest droższe niż kiedykolwiek - alarmują socjologowie z Rosyjskiego Centrum Badań Opinii Społecznej.

Znaczny wzrost wydatków stał się dużym wyzwaniem dla budżetów rosyjskich rodzin.

- Musieliśmy oszczędzać pieniądze przez 3 miesiące, aby kupić wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne w nowym roku szkolnym - mówi w rozmowie z "The Moscow Times" Julia Jurowa, matka uczennicy drugiej klasy.

Rodzina wydała prawie dwa razy więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku, przygotowując swoją córkę do szkoły.

Co wzrosło?

Jak wynika z badania, mieszkańcy Moskwy i Petersburga wydadzą więcej niż przeciętna rosyjska rodzina. Mieszkańcy największym miast w Rosji planują bądź już wydali 490 dol. na zakup wszystkich niezbędnych przyborów szkolnych.

Największym wydatkiem dla rodziców w wieku szkolnym jest tradycyjnie mundurek szkolny i odzież sportowa. W tym roku koszt tych produktów, według rodziców, wzrósł z 71 dol. do 114 dol.

Podczas gdy, średnia pensja Rosjan w lipcu wyniosła 505 dol.

Wzrosły jednak koszty wszystkich produktów szkolnych. Po odzieży największy wzrost zanotowano w przypadku podręczników i zeszytów. W tym rodzice planują wydać na ten cel średnio 47 dol. To o 60 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania.

Tornister jest na trzecim miejscu wśród najdroższych elementów wyprawki. Przeciętna rodzina planuje wydać na ten cel 45 dol. w tym roku, w porównaniu do 31 dol. ub.r.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-23 sierpnia na grupie 1,6 tys. respondentów z 46 rosyjskich regionów. Margines błędu nie przekracza 3,5 proc.

Za wcześnie

Zdaniem Igora Berezina, prezesa Stowarzyszenia Specjalistów od Marketingu w Rosji, jest jednak za wcześnie, aby podsumowywać, ile rodzice wydadzą w tym roku, ponieważ większość z nich decyduje się na zakupy we wrześniu.

Nie miał wątpliwości, że w tym roku zwiększyły się ceny przyborów szkolnych. Zdaniem Berezina wzrost wyniósł 20 proc. w ciągu roku.

- Stąd, rzeczywiste wydatki rodziców mogą okazać się niższe niż sugeruje badanie (Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Społecznych - red.) - mówi.

Jak dodaje, "Rosjanom udzieliła się histeria wynikająca z rosnących cen, więc rodzice mogą podświadomie przygotować się do wydania dwa razy więcej niż w roku ubiegłym".

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock