TVN24 Biznes | Ze świata

Bob Dylan sprzedał prawa do swoich utworów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
Reuters, "The New York Times"
Bob Dylan odebrał Nagrodę Nobla. Nie życzył sobie obecności mediów i nie chciał wygłosić wykładu
Bob Dylan odebrał Nagrodę Nobla. Nie życzył sobie obecności mediów i nie chciał wygłosić wykładuFakty TVN
wideo 2/5
Fakty TVNBob Dylan odebrał Nagrodę Nobla. Nie życzył sobie obecności mediów i nie chciał wygłosić wykładu

Bob Dylan postanowił sprzedać prawa do 600 piosenek wytwórni Universal Music - podała firma. Może to być największe w historii przejęcie muzycznych praw autorskich w ramach jednej umowy - pisze "The New York Times".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Katalog obejmuje takie utwory jak "Blowin' in the Wind" oraz "Like a Rolling Stone". Firma nie ujawniła jednak szczegółów dotyczących warunków umowy.

Utwory Dylana były poprzednio zarządzane przez Sony/ATV Music Publishing.

Nie ujawniono wartości, na jaką opiewa umowa, ale szacowana jest ona na ponad 300 milionów dolarów - pisze "The New York Times".

"Przywilej i odpowiedzialność"

- Reprezentowanie dorobku jednego z największych autorów piosenek wszechczasów, którego kulturowego znaczenia nie sposób przecenić, jest zarówno przywilejem, jak i odpowiedzialnością - powiedziała dyrektor generalna koncernu Universal Music Jody Gerson.

Umowa zakłada przejęcie całkowitych praw do wszystkich utworów. Universal będzie pobierał wszelkie zyski związane z piosenkami artysty.

Umowa nie obejmuje jednak praw do utworów, które Dylan napisze w przyszłości. Pozostawia to więc możliwość współpracy z inną wytwórnią.

79-letni amerykański piosenkarz i autor tekstów sprzedał ponad 125 milionów płyt na całym świecie. W 2016 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Autor:mp

Źródło: Reuters, "The New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości