Bloomberg: Grecja prosiła o zwiększenie pomocy dla banków, EBC mówi "nie"

Ze świata


Europejski Bank Centralny prawdopodobnie utrzyma pomoc dla greckich banków na obecnym poziomie - pisze "Bloomberg", powołują się na anonimowe źródła. I to pomimo politycznego porozumienia ws. programu pomocowego dla Aten. Jak informuje agencja, Grecja miała poprosić o zwiększenie pomocy. Do dziś włącznie banki są zamknięte.

Jak czytamy, według najnowszej opinii Rady Dyrektorów EBC limit wsparcia płynności (tzw. ELA) powinien pozostać na obecnym poziomie 88,6 mld euro. Jak podają źródła agencji, bank centralny Grecji miał poprosić EBC o podwyższenie pomocy o 1,5 mld euro. Rzecznicy EBC i banku Grecji odmówili komentarza w sprawie.

EBC od kilku miesięcy udziela greckim bankom finansowania ratunkowego, by pomóc im zachować płynność wobec masowego wycofywania depozytów bankowych przez Greków, którzy boją się załamania systemu finansowego. Kredyty ELA mają fundamentalne znaczenie dla greckiego systemu bankowego, a załamanie sektora bankowego jest najpoważniejszym spośród wielu zagrożeń, przed jakimi stoi Grecja.

Kluczowe dni

Parlament Grecji uchwalił w nocy ze środy na czwartek dużą większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych, od których kredytodawcy uzależniają nowy program pomocowy. Bloomberg zwraca jednak uwagę, że termin spłaty przez Ateny 3,5 mld euro zobowiązań przypadający na 20 lipca nie jest pewny. W czwartek odbywa się posiedzenie prezesów EBC. Po południu zaplanowana jest konferencja szefa EBC Mario Draghiego. Dziś ma się też odbyć się narada ministrów finansów eurogrupy, którzy omówią obecną sytuację Grecji. O greckim kryzysie będzie rozmawiał też szef resortu skarbu USA Jack Lew, najpierw w stolicy Niemiec z szefem resortu finansów tego kraju Wolfgangiem Schaeuble, a następnie we francuskiej stolicy z ministrem finansów Francji Michelem Sapinem. Przyjęta w nocy ze środy na czwartek ustawa wprowadza m. in. znaczne podwyżki podatków, drastyczne cięcia wydatków i reformę systemu emerytalnego. W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia rozmów z kredytodawcami o trzecim programie pomocowym dla Grecji na łączą sumę ok. 86 mld euro.

Greckie "tak" dla reform, ale co dalej?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: Bloomberg

Raporty: