Bilans wizyty na Ukrainie, słabe euro i konsumenci. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


W piątek w TVN24 Biznes i Świat analizujemy wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego na Ukrainie. Zastanowimy się też, co słabe euro oznacza dla Polaków, a także zapytamy, czy USA skreślą Kubę z listy sponsorów terroryzmu.

Wizyta symboliczna

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek odwiedził Ukrainę. W ukraińskiej Radzie Najwyższej podkreślił, że Polska podaje rękę Ukrainie i robi wszystko, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu. Przekonywał, że będą one bezpieczne, gdy bezpieczna będzie Ukraina.

Jak podkreślił Jewgen Worobiow, analityk ds. Ukrainy w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, wizyta miała duże znaczenie symboliczne, ale nie zabrakło też konkretów, takich jak uściślenie przeznaczenia kredytu dla Ukrainy. W piątek w TVN24 Biznes i Świat podsumujemy wizytę prezydenta na Ukrainie.

Euro słabnie

W czwartek złoty nie zdołał przekroczyć bariery 4 zł za euro. Choć rano złoty zbliżył się do tego poziomu, to w dalszej części dnia stracił około 2 grosze. Ok. godz. 17 euro wyceniono na 4,02 zł. , dolara na 3,77 zł. , a franka na 3,86 zł. W opinii analityków czwartkowa sesja może być początkiem niewielkiego umocnienia się polskiej waluty. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy, co oznacza mocniejszy złoty m. in. dla kredytobiorców i turystów.

Historyczna decyzja?

Analizujemy też sytuację polityczną między USA i Kubą. Wczoraj spotkali się sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez. Było to pierwsze od ponad 50 lat spotkanie przedstawicieli obu krajów na tak wysokim szczeblu. Wcześniej w czwartek źródła w senackiej komisji spraw zagranicznych podały, że amerykański Departament Stanu zarekomendował Obamie usunięcie Kuby z listy państw sponsorujących terroryzm. Miałoby to znaczenie symboliczne, ale też umożliwiłoby Kubie korzystanie z amerykańskiego systemu bankowego oraz innych form współpracy gospodarczej.

USA umieściły komunistyczny kraj na liście sponsorów terroryzmu w 1982 roku, oskarżając reżim kubański o popieranie baskijskich separatystów z organizacji ETA oraz kolumbijskiej lewicowej partyzantki FARC. Ostatnio jednak Departament Stanu USA oceniał, że związki Kuby z ETA rozluźniły się, a Hawana stara się wypracować pokojowe porozumienia między FARC a rządem Kolumbii.

Mocniej na wschodzie

Do jednostek wojskowych na wschodzie i północnym wschodzie kraju trafi więcej żołnierzy i nowoczesnego sprzętu – zapowiedzieli wiceszef MON Czesław Mroczek i zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan. Przedstawili oni sejmowej komisji obrony informację o działaniach na rzecz większej obecności jednostek w tym rejonie. Jak powiedział zastępca szefa SGWP, działania wojenne i pozamilitarne Rosji na Ukrainie, w tym aneksja Krymu, a także nowa doktryna militarna Rosji, w której przyznaje ona sobie prawo do interwencji w sąsiednich krajach, pozwalają postawić tezę, że rosyjskie plany nie mają charakteru doraźnego. Dlatego – przypomniał – powstał plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. W TVN24 Biznes i Świat analizujemy tę decyzję.

Święto motoryzacji

W Poznaniu trwają targi motoryzacyjne Motor Show 2015. W czwartek odbyły się pokazy dla mediów. Na targach 200 wystawców prezentuje nowości z branży. Spodziewanych jest 40 polskich premier. Głównym partnerem telewizyjnym targów jest TVN Turbo. Więcej o imprezie także w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat