Bieńkowska: paradoksalnie po brexicie Unia Europejska jest silniejsza

Ze świata

Bieńkowska: Unia Europejska jest silniejsza niż trzy lata temuTVN24 BiS
wideo 2/4

Unia Europejska jest znacznie silniejsza niż trzy lata temu. Brexit paradoksalnie sprawił, że wiele rządów i obywateli zobaczyło, że UE nie jest dana raz na zawsze - mówiła w TVN24 BiS Elżbieta Bieńkowska, komisarz Unii Europejskiej.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i małych i średnich przedsiębiorstw mówiła w TVN24 BiS, że UE jest silniejsza niż trzy lata temu.

Paradoks brexitu

- Brexit, paradoksalnie, po tym pierwszym poreferendalnym szoku sprawił, że wiele rządów, obywateli krajów UE, o czym świadczą wybory np. w Holandii, Francji, Niemczech, nagle zobaczyło, że ta Unia Europejska być może nie jest dana raz na zawsze i poprzez rozpętanie kłamliwej kampanii można wyjść z UE. UE jest znacznie silniejsza niż trzy lata temu i jest bardziej proeuropejska - mówiła w TVN24 BiS Elżbieta Bieńkowska. Komisarz Unii Europejskiej podkreśliła również, że nie oznacza to, że kryzys europejski się skończył, ale - jej zdaniem - obecnie atmosfera jest dużo lepsza niż kilka lat temu, kiedy zaczynała swój mandat. - Europa jest teraz bardziej razem - zapewniła. Bieńkowska stwierdziła również, że nieprzestrzeganie rządów prawa i podcinanie wartości na których zbudowana jest Unia Europejska jest zdaniem wielu ważnych europejskich polityków o wiele groźniejsze niż brexit dla wspólnoty UE.

Brak dialogu

Gość TVN24 BiS mówiła również, że boleśnie odbiera to, jak obecnie Polska jest odbierana w Unii Europejskiej oraz jaką retorykę stosuje polski rząd wobec Komisji Europejskiej. - Retoryka Viktora Orbana potrafi być bardzo ostra, ale jego dialog z KE ma trochę inny wymiar, jest zdecydowanie bardziej elastyczny - oceniła Bieńkowska i przypomniała wyrok Trybunału Sprawiedliwości mówiący o emigrantach. - Pół dnia po ogłoszeniu wyroku premier Orban powiedział, że oni wszystkie wyroki trybunałów europejskich będą respektować. To zupełnie co innego niż Polska w sprawie puszczy. Ze strony Węgier ten dialog jest podtrzymywany. A ze strony Polskiej ten dialog jest na użytek wewnętrzny, w kraju. Takiego dialogu ja nie widzę - dodała.

Bieńkowska pytana była również o europejski program współpracy w zakresie obronności. - Jest to program bardzo perspektywiczny, on na pewno będzie się rozwijać. Dla Polski byłoby niezwykle korzystne, żeby w takim programie uczestniczyć. Niestety, ja takiego super zainteresowania z Polski nie widzę. Z innych krajów widzę niezwykłe zainteresowanie - powiedziała komisarz.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis