Biały Dom apeluje ws. Grecji. "Trzeba szukać kompromisu, to też nasz interes"

Ze świata


Grecja oraz jej wierzyciele powinni szukać kompromisu, który umożliwi Grecji pozostanie w eurolandzie, co jest także w interesie Stanów Zjednoczonych - powiedział w poniedziałek rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Komentując niedzielne referendum, w którym Grecy zdecydowanie odrzucili ofertę zagranicznych wierzycieli w sprawie dalszej pomocy, Earnest powiedział, że "po referendum sytuacja pozostaje bez zmian", w tym sensie, że obie strony - zarówna Grecja, jak i przedstawiciele kredytodawców - deklarują, że wciąż chcą rozwiązania kryzysu.

- Mimo znaczących różnic wszystkie strony uznają, że mają wspólny interes, by wypracować pakiet, który pozwoli Grecji na pozostanie w eurolandzie - zaznaczy rzecznik.

Jak dodał, wspomniany pakiet powinien obejmować "reformy oraz finansowanie", które pozwolą Grecji na powrót na ścieżkę wzrostu i przywrócą jej zdolności do obsługi własnego długu. - To jedyne rozwiązanie, które jest w interesie wszystkich - zaznaczył.

Pytany, nie chciał wprost potwierdzić, że USA uważają, iż Europejczycy powinni umorzyć przynajmniej cześć zadłużenia Grecji, odpowiedział: - Wierzymy, że w interesie USA i globalnym jest, by różnice (Grecji i jej wierzycieli) zostały rozwiązane, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na Europejczykach.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Raporty: