Szara strefa doskwiera białoruskiej gospodarce. "Większość nielegalnego importu pochodzi z Rosji"

Ze świata

Wikimedia CommonsSzara strefa w gospodarce Białorusi wynosi około 11 proc.

Większość nielegalnego importu na Białorusi pochodzi z Rosji – poinformowała w czwartek przedstawicielka białoruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wieranika Pasmieciewa.

- Analiza wyników działań operacyjno-służbowych pozwala wysnuć wniosek, że większość nielegalnego importu trafia do kraju z terytorium Federacji Rosyjskiej - oświadczyła Pasmieciewa.

1,3 tys. wykroczeń

Jak dodała, od początku 2015 r. skonfiskowano wwiezione z Rosji towary na sumę ponad 104,8 mld rubli białoruskich (prawie 27 mln zł) i stanowiły one 57 proc. całości nielegalnego importu. W sumie wykryto w tym czasie ponad 1,3 tys. wykroczeń w sferze nielegalnego handlu towarami z importu.

Według MSW wśród nielegalnie wwożonych towarów są odzież, obuwie, chemia gospodarcza, telefony komórkowe, komputery, meble, materiały budowlane i artykuły żywnościowe.

Tymczasem według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat, produkcja przemysłowa na Białorusi była w dwóch pierwszych miesiącach tego roku o prawie 6 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a produkcja rolna - o 5,4 proc.

Jednocześnie dane Biełstatu wskazują, że według stanu z 1 marca aż 510 przedsiębiorstw zalegało z wypłatą wynagrodzeń na sumę ponad 300 mld rubli białoruskich (77 mln zł). W niezależnej prasie pojawiają się informacje o wprowadzaniu w niektórych firmach 3- lub 4-dniowych tygodni pracy oraz o wysyłaniu pracowników na urlopy bezpłatne.

Towary zalegają w magazynach

Niezależny ekspert Jauhien Prejhierman uważa, że tendencja ta nie zmieni się w istotny sposób do końca roku. Jak podkreślił, rodzime towary nadal zalegają w magazynach i rośnie zadłużenie przedsiębiorstw. Według niego sytuację mogłyby zmienić reformy strukturalne, ale na nie kierownictwo kraju najprawdopodobniej się w tym roku nie zdecyduje, bo na jesieni mają się odbyć wybory prezydenckie.

Białoruskie Ministerstwo ds. Podatków podało niedawno, że szara strefa w gospodarce Białorusi wynosi około 11 proc. Obejmuje ona niezarejestrowaną działalność gospodarczą, przede wszystkim w sferze handlu, świadczenia usług przez internet oraz remontów.

Białoruś ma z Rosją granicę długości prawie 1,3 tys. km. Nie ma na niej jednak kontroli granicznej, ponieważ oba państwa tworzą Państwo Związkowe Białorusi i Rosji.

Autor: tol/mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons