Ze świata

Białoruś notuje spadek produkcji przemysłowej i rolnej w 2015 r.

Ze świata

sxc.huMińsk

Produkcja przemysłowa Białorusi spadła w ubiegłym roku o 6,6 proc., zaś produkcja rolna o 2,8 proc. – poinformował w sobotę białoruski urząd statystyczny Biełstat.

Według danych Biełstatu produkcja w przemyśle górniczym spadła o 7,8 proc., a w przetwórstwie o 7,1 proc. Wzrosła natomiast m.in. produkcja nawozów potasowych (o 2 proc.) i paliwa.

Jeśli zaś chodzi o produkcję rolną, to produkcja roślinna spadła o 13,3 proc., a zwierząt hodowlanych wzrosła o 6,1 proc.

Białoruś po raz pierwszy od długiego czasu weszła w 2015 roku w recesję. Spadek PKB w ciągu pierwszych 9 miesięcy zeszłego roku wyniósł 3,7 proc. Bank Światowy prognozuje, że w tym roku recesja na Białorusi się utrzyma i wyniesie -0,5 proc.

Jednocześnie trwa spadek kursu rubla białoruskiego wobec dolara. W sobotę dolar przekroczył barierę 20 tys. rubli białoruskich.

Na początku listopada służba prasowa prezydenta Łukaszenki zapowiedziała, że 1 lipca 2016 roku na Białorusi zostanie przeprowadzona denominacja rubla białoruskiego i z nominałów znikną cztery zera.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu