Rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy

Ze świata

TVN24 BiSRozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy

Stopa bezrobocia w USA we wrześniu wyniosła 5,1 proc., wobec 5,1 proc. w sierpniu - podał amerykański Departament Pracy. To najniższy poziom od 7 lat.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 118 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 100 tys., po korekcie.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wzrosła o 142 tys., podczas gdy w sierpniu wzrosła o 136 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Wynagrodzenie godzinowe

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,1 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 201 tys. wobec 173 tys. w sierpniu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 197 tys. wobec 140 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Eksperci przekonują, że wzrost w okolicach 200 tys. miejsc pracy w ciągu miesiąca świadczy o dobrej kondycji gospodarki. Ekonomiści przepytani przez CNNMoney spodziewali, że wzrost wyniesie 204 tys.

Departament pracy zrewidował dane o przyroście nowych miejsc pracy, który w lipcu wyniósł 22 tys., a w sierpniu 37 tys. Wrzesień przyniósł jednak rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą być oznaką wyraźnego spowolnienia światowej gospodarki.

Ponadto, amerykański Departament Pracy zrewidował również dane o liczbie nowych etatów za sierpień z 173 tys. do 136 tys.

Departament Pracy podał, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł we wrześniu 62,4 proc. wobec 62,6 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe pozostały bez zmian we wrześniu, wobec wzrostu o 0,4 miesiąc wcześniej po korekcie. Tutaj spodziewano się we wrześniu odczytu 0,2 proc. wobec wzrostu o 0,3 proc. miesiąc wcześniej przed korektą.

Wrześniowy raport z rynku pracy stanowi sygnał dla amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej (Fed), który przygotowuje się do podniesienia stóp procentowy pierwszy raz od prawie dekady. Podwyżka stóp byłaby sygnałem o dobrej kondycji gospodarki.

Reakcja rynków

W efekcie dzisiejszych rozczarowujących danych z amerykańskiego rynku pracy, obserwujemy znaczne umacnianie euro w parze do dolara. Ok. godz. 15:48 euro umacniało się o 0,90 proc. i kosztowało 1,12 dol.

Umacnia się także polski złoty. Dolar w parze do polskiej waluty ok. godz. 15:48 zniżkował o 0,77 proc i kosztuje 3,767 złotego.

Czerwień dominuje także na amerykańskich giełdach. Ok. godz. 15:50 indeks S&P500 zniżkował o 1,55 proc., Nasdaq COMP o 1,57 proc., zaś Dow Jones Industrial 1,55 proc.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu