TVN24 Biznes | Ze świata

Bezrobocie w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych
wideo 2/6
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych

Bezrobocie w Unii Europejskiej w lipcu wyniosło 6,9 procent, co oznacza spadek o 0,2 punktu procentowego zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. W Polsce stopa bezrobocia obniżyła się w lipcu do poziomu 3,4 procent.

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w lipcu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,4 proc. wobec 3,6 proc. w czerwcu. Liczba bezrobotnych w lipcu wyniosła 586 tys. wobec 614 tys. w czerwcu - podał urząd statystyczny.

Bezrobocie w Unii Europejskiej - dane Eurostatu

W lipcu stopa bezrobocia w strefie euro wyrównana sezonowo wyniosła 7,6 proc. wobec 7,8 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 7,7 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat.

Eurostat szacuje, że w czerwcu bez pracy pozostawało 14,6 mln osób, w tym 12,3 mln mieszkańców krajów strefy euro. W porównaniu z czerwcem liczba bezrobotnych obniżyła się o 430 tys. osób w UE i o 350 tys. w strefie euro. W odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem zanotowano spadek o odpowiednio 1,5 mln i 1,3 mln.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Na tym tle pozytywnie wypada Polska. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że nasz kraj może się pochwalić czwartą najniższą stopą bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Niższą stopę niż Polska miały: Czechy - 2,8 proc., Holandia - 3,1 proc. oraz Malta - 3,3 proc.

Na drugim biegunie znalazły się Grecja i Hiszpania, które jako jedyne kraje w UE miały dwucyfrową stopę bezrobocia - odpowiednio 14,6 proc. i 14,3 proc.

Bezrobocie w Polsce - dane GUS

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2021 roku wyniosła 5,8 procent wobec 5,9 procent w czerwcu. Liczba bezrobotnych w urzędach pracy wyniosła 974,9 tysiąca - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są zgodne z szacunkami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. MRiT oraz GUS stosują jednak inną metodologię niż Eurostat.

Bezrobocie w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości