"Za dwa lata wsadzimy ludzi w rakiety"

Ze świata

Aktualizacja:
Blue OriginStart rakiety Blue Origin

W 2018 roku wyślemy pierwszych turystów w przestrzeń kosmiczną - zapowiedział amerykański miliarder Jeff Bezos, właściciel Blue Origin.

Bezos, który znany jest także jako założyciel i właściciel Amazona, ujawnił plany firmy Blue Origin podczas spotkania z dziennikarzami w Waszyngtonie. Spółka od dziesięciu lat pracuje nad tym, aby wysłać ludzi w kosmos. W listopadzie ubiegłego roku i w styczniu tego roku firma z powodzeniem wysłała rakietę w przestrzeń kosmiczną. Obie misje zakończyły się szczęśliwym lądowaniem.

Prawie gotowi

Bezos twierdzi, że Blue Origin jest już prawie gotowa, aby rozpocząć podróże z ludźmi na pokładzie. Jeżeli testy będą przeprowadzane zgodnie z oczekiwaniami, to pierwsze rakiety z pilotami wystartują w 2017 roku. Rok później mają dołączyć do nich turyści. Blue Origin zbuduje sześć rakiet New Shepard. Każda z nich będzie zabierała sześć osób i wynosiła je na wysokość ok. 100 kilometrów nad powierzchnię Ziemi. Pasażerowie będą doświadczać stanu nieważkości i podziwiać widoki zarezerwowane dotychczas wyłącznie dla astronautów.

Każdy z kosmicznych turystów otrzyma po powrocie film z podróży. Start będzie odbywał się z zachodnim Teksasie, a chętni będą musieli pojawić się tam dzień przed lotem, aby przejść krótki trening.

Ile to kosztuje?

Bezos nie podał, ile trzeba będzie zapłacić za lot w kosmos, ale podkreślił, że cena będzie konkurencyjna do tej, którą proponują konkurenci. Virgin Galactic, firma Richarda Bransona, rozpoczęła dwa lata temu sprzedaż biletów na loty od poziomu 250 tys. dolarów. W przypadku Blue Origin również możemy się więc spodziewać sześciocyfrowej kwoty.

Jeff Bezos stawia na kosmiczną turystykę:

Jeff Bezos stawia na kosmiczną turystykęTVN24 BiS

Autor: tol\mtom / Źródło: CNN Money, Engadget

Źródło zdjęcia głównego: Blue Origin