Bezduszni Niemcy. Ponad połowa chce Grecji bez euro

Ze świata


Już ponad połowa Niemców jest za wyjściem Grecji ze strefy euro - głoszą opublikowane w piątek wyniki sondażu Politbarometer telewizji publicznej ZDF.

Według niego za opuszczeniem przez Grecję unii walutowej opowiada się obecnie 52 proc. uprawnionych do głosowania obywateli, podczas gdy w lutym było to tylko 41 proc. Odsetek osób chcących, by tak się nie stało, spadł w tym samym czasie z 52 proc. do 40 proc.

Skutki

Tylko 11 proc. respondentów uważa, że nowy lewicowy grecki rząd premiera Aleksisa Ciprasa traktuje swych europejskich partnerów poważnie, a przeciwnego zdania jest aż 80 proc. Na faktyczne zrealizowanie obiecywanych przez Ateny przedsięwzięć oszczędnościowych i reform liczy zaledwie 14 proc. ankietowanych, a 82 proc. wątpi w to. Zgodnie z wynikami sondażu, 80 proc. obywateli Niemiec opowiada się za wstrzymaniem dalszej pomocy finansowej dla Grecji, jeśli nie będzie ona wprowadzać w życie uzgodnionych z kredytodawcami reform. 32 proc. respondentów spodziewa się, że gospodarcze straty, jakie spowodowałaby w Niemczech ewentualna niewypłacalność Grecji, byłyby duże bądź bardzo duże. 47 proc. zakłada ich niewielką wysokość, a 11 proc. uważa, że nie zaistniałyby w ogóle.

Grecja dostanie pomoc. Bundestag "za"TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP