Berlin, Dublin i Madryt. Oto najatrakcyjniejsze miasta do inwestowania

Ze świata

sxc.huBerlin znalazł się na 1. miejscu zestawienia

Berlin, Dublin i Madryt znalazły się w czołówce rankingu atrakcyjności inwestycyjnej - wynika z raportu "Emerging Trends in Real Estate Europe 2015", opracowanego przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute. Warszawa znalazła się na 14. miejscu zestawienia. Raport podkreśla też, że rośnie zainteresowanie inwestorów rynkami najbardziej dotkniętymi przez kryzys finansowy oraz miastami spoza tzw. pierwszej ligi.

W raporcie czytamy też, że najwyższy wzrost w rankingu w tym roku zanotowały: Ateny (o 23 pozycje), Amsterdam (o 17 pozycji), Lizbona (o 17 pozycji), Madryt (o 16 pozycji) oraz Birmingham (14 pozycji).

Warszawa znalazła się na 14 miejscu (spadek z 11 pozycji), wciąż pozostając najbardziej atrakcyjną lokalizacją nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej - czytamy. Oto pierwsza dziesiątka zestawienia:

10 najatrakcyjniejszych miastpwc.pl

Jakie perspektywy?

Raport Emerging Trends in Real Estate Europe 2015 - przygotowany przez PwC oraz Urban Land Institute - pokazuje perspektywy inwestycyjne na rynku nieruchomości w oparciu o rozmowy z ponad 500 międzynarodowymi ekspertami rynku nieruchomości.

"Na obiecujące perspektywy Hiszpanii (w szczególności Madrytu i Barcelony) wskazuje 61 proc. ankietowanych w tegorocznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej, 47 proc. szanse na zyski widzi w Irlandii, a 62 proc. we Włoszech (przede wszystkim w Mediolanie i Rzymie). Jako atrakcyjne rynki ankietowani wskazują także na Francję (25 proc.) oraz Grecję (prawie 25 proc.)" - podkreślają autorzy raportu.

- Inwestorzy przekonali się, że najlepsze aktywa są drogie i trudne do pozyskania, zaczęli więc rozglądać się za nowymi możliwościami w miastach spoza pierwszej ligi i nowymi rodzajami aktywów. Nowe inwestycje oferują potencjalnie wyższą stopę zwrotu, ale i wymagają wyższej tolerancji ryzyka, która w miarę powrotu zaufania na globalne rynki nieruchomości, znów pojawia się na rynku - podkreśla cytowana w raporcie Lisette Van Doorn, dyrektor generalny ULI Europe.

A Kinga Barchoń, dyrektor i lider zespołu ds. nieruchomości w PwC dodaje: - Za wyborem Warszawy przemawiała dobra sytuacja gospodarcza i polityczna w kraju oraz rosnąca populacja mieszkańców miasta. Należy mieć jednak świadomość, że pewna destabilizacja w regionie związana z sytuacją za naszą wschodnią granicą nie pozostaje bez wpływu na ogólną ocenę ryzyka inwestycyjnego w Polsce.

Opis pięciu pierwszych miast w rankigu (źródło: PwC)pwc.pl

Sytuacja niepewna, ale...

W raporcie czytamy też, że "pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej w Europie, nieruchomości stanowią interesującą opcję inwestycyjną".

"Aż 70 proc. z ankietowanych inwestorów oczekuje, że w związku z przewidywaną walką o najlepsze nieruchomości, w najbliższym czasie wielkość zainwestowanego kapitału wzrośnie, a wraz z nim - zadłużenie. Inwestorzy spodziewają się nawet, że na rynku zabraknie aktywów, które mogą być przedmiotem obrotu - zdaniem 82 proc. respondentów może być to większe wyzwanie w nadchodzącym okresie niż kwestie regulacyjne lub dostępność finansowania" - wynika z raportu.

Emerging Trends in Real Estate Europe to coroczny raport publikowany od 2003 r. wspólnie przez Urban Land Institute (ULI) i PricewaterhouseCoopers (PwC). Raport podsumowuje perspektywy dla europejskiego rynku inwestycji w nieruchomości oraz opisuje przewidywane tendencje rozwoju, finansowania nieruchomości i rynków kapitałowych oraz tendencje w sektorze nieruchomości z podziałem na obszary geograficzne. Raport oparty jest na opiniach ponad 500 uznanych międzynarodowych ekspertów rynku nieruchomości, w tym inwestorów, deweloperów, dzierżawców, agentów i konsultantów.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu