TVN24 Biznes | Ze świata

Europejski kraj wprowadza opcję czterodniowego tygodnia pracy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W Belgii będzie można pracować przez cztery dni w tygodniu. Tak zdecydował tamtejszy rząd, uelastyczniając w ten sposób krajowe prawo pracy. Pracownik będzie musiał uzyskać na to zgodę pracodawcy i związków zawodowych.

Nowe przepisy zostały przyjęte przez belgijski rząd we wtorek. Premier Belgii Alexander De Croo wyjaśnił na konferencji prasowej, że pandemia COVID-19 wymusiła na pracodawcach i pracownikach zmiany w stosunku do wcześniejszych zasad, co "doprowadziło do powstania nowych sposobów pracy".

Według nowych przepisów pracownicy, którzy o to wystąpią i uzyskają zgodę związków zawodowych, będą mogli pracować do 10 godzin dziennie zamiast maksymalnie 8 obowiązujących obecnie. Dzięki temu będą mogli pracować krócej o jeden dzień w tygodniu za dotychczasowe wynagrodzenie.

Belgowie będą również mogli zdecydować się na więcej pracy w ciągu jednego tygodnia, a mniej w następnym, co pozwoli ludziom lepiej zarządzać swoim życiem zawodowym i prywatnym, na przykład w przypadku wspólnego rodzicielstwa. - Myślę, że zapewnienie elastyczności pracownikom jest świetnym pomysłem. Dzięki temu można swój czas lepiej zorganizować, można mieć trzydniowy weekend lub łatwiej coś zaplanować w przypadku posiadania dzieci - powiedział agencji Reutera muzyk Amaury Massion.

Belgia dąży do osiągnięcia wskaźnika zatrudnienia na poziomie 80 proc. w 2030 roku, wobec 71,4 proc. na koniec ubiegłego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Czterodniowy tydzień pracy

To niejedyny kraj, który uelastycznia tydzień pracy. Zjednoczone Emiraty Arabskie od początku 2022 roku przeszły na tydzień pracy składający się z czterech i pół dnia. Dotychczas weekend w ZEA trwał dwa dni, od piątku do soboty.

W oświadczeniu rządowym informowano, że zgodnie z nowymi zasadami piątkowe godziny pracy będą się kończyć o godzinie 12.00 dla organów administracji. Według zapowiedzi zmiany miały objąć również szkoły. Kazania i modlitwy muzułmańskie miały zaś przypadać na późniejsze godziny tego dnia.

Krótszy tydzień pracy wprowadzają też niektóre firmy. W styczniu br. agencja Bloomberg informowała, że koncern Panasonic wprowadza w swoich japońskich oddziałach czterodniowy tydzień pracy. Wcześniej testy czterodniowego tygodnia pracy w oddziale w Nowej Zelandii zapowiadał Unilever.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości