TVN24 Biznes | Ze świata

Komiksowe rysunki w nowych paszportach

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Na nowych, wydawanych od 7 lutego, belgijskich paszportach będą widnieć wizerunki postaci, takich jak Smerfy czy Tintin, stworzonych przez krajowych rysowników. Przygody bohaterów ukazanych na dokumentach są powiązane z tematyką podróży.

- Wprowadzenie nowego paszportu jest dla nas (...) okazją do zwrócenia uwagi na dziewiątą sztukę wyzwoloną, komiks, który jest centralnym elementem naszej kultury i źródłem naszego oddziaływania za granicą - powiedziała minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Belgia. Paszporty z wizerunkami postaci komiksów

Dodała, że poprawi się ponadto jakość nowych paszportów i zostaną one lepiej zabezpieczone niż dotychczasowe dokumenty, jednak ich koszt nie będzie wyższy.

Według Wilmes dokumenty będą "rozpoznawalne dzięki oryginalnemu projektowi, który honoruje jeden z klejnotów naszej kultury: bohaterki i bohaterów komiksów". Wśród tych bohaterów znalazł się także Lucky Luke, stworzony przez słynnego rysownika o pseudonimie Morris, czy tytułowe postacie z komiksu "Przygody Blake'a i Mortimera" autorstwa Edgara P. Jacobsa.

Większość wizerunków w nowym paszporcie pochodzi z klasycznych komiksów, takich jak "Spacer po księżycu" opowiadający o przygodach młodego reportera Tintina po raz pierwszy opublikowany w 1954 roku. Jego autorem był rysownik o pseudonimie Herge, jeden z najpopularniejszych twórców XX wieku.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości