Polka zostanie główną ekonomistką międzynarodowej instytucji

Ze świata

Prof. Jerzy Hausner o gospodarce za rządu PiS: w dobrym stanie, ale są zagrożeniatvn24
wideo 2/2

Beata Javorcik zostanie główną ekonomistką Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju - poinformował EBOR w komunikacie. Polka będzie także pierwszą w historii instytucji kobietą na tym stanowisku.

Polska ekonomistka rozpocznie pracę we wrześniu. Beata Javorcik posiada zdobyty na Uniwersytecie Yale doktorat z ekonomii i jest profesorem zwyczajnym ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wcześniej pracowała w Banku Światowym.

Jest także członkinią Fellow of All Souls College w Oksfordzie i redaktor naczelną kwartalnika akademickiego Economic Policy. Należy także do Komitetu Wykonawczego Królewskiego Towarzystwa Ekonomicznego i jest dyrektorem programu handlu międzynarodowego w Centre for Economic Policy Research w Londynie.

Zastąpi Rosjanina

Javorcik zastąpi na tym stanowisku Rosjanina Sergeia Gurieva, który pełni funkcję głównego ekonomisty EBOR od stycznia 2016.

Tym samym Javoricik dołączy do innych kobiet, które są głównymi ekonomistami w znaczących międzynarodowych organizacjach takich jak Gita Gopinath z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czy Pinelopi Koujianou Goldberg z Banku Światowego – pisze Bloomberg.

Rola głównego ekonomisty polega na doradzaniu prezesowi EBOR i innym wyższym urzędnikom w kwestiach gospodarczych, związanych z działalnością banku. Biuro Głównego Ekonomisty jest również odpowiedzialne za prognozy makroekonomiczne.

EBOR działa w 36 państwach Europy Wschodniej, Azji Środkowej oraz południowego i wschodniego regionu Morza Śródziemnego.

Autor: mp / Źródło: Bloomberg, Reuters