Legendarna BBC zwolni ponad tysiąc osób. Bo spadają wpływy z abonamentu

Ze świata

domena publiczna W Wielkiej Brytanii opłata abonamentowa wynosi 145,5 funta rocznie

Korporacja BBC, największy na świecie publiczny nadawca, poinformowała w czwartek o planowanej likwidacji ponad tysiąca miejsc pracy z powodu spodziewanego spadku wpływów z abonamentu. Stanowią one główne źródło finansowania.

"Według prognoz na lata 2016-2017 wpływy z abonamentu będą mniejsze o 150 milionów funtów niż było to oczekiwane w 2011 roku" - głosi oświadczenie BBC.

Dyrektor generalny Tony Hall wyjaśnił, że widzowie coraz częściej oglądają programy w internecie lub na urządzeniach mobilnych.

W Wielkiej Brytanii opłata abonamentowa wynosi 145,5 funta rocznie.

Długa historia

Założony w 1922 roku nadawca radiowo-telewizyjny, który zatrudnia obecnie ponad 16,6 tys. ludzi, podkreślił, że większość zwolnień dotyczy stanowisk menedżerskich, co ma m.in. doprowadzić do uproszczenia struktury. W ostatnich latach BBC już zwolniła tysiące pracowników w ramach planu oszczędności w wysokości 800 milionów funtów, rozpoczętego w 2010 roku. Równolegle BBC wyprzedaje majątek, aby ograniczyć m.in. koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. W czerwcu BBC informowała, że od 1998 roku liczba należących do grupy nieruchomości zmniejszyła się o 40 proc. Sprzedaż majątku, redukcja zatrudnienia i kosztów administracyjnych, a także sprzedaż niektórych praw telewizyjnych do transmisji sportowych "umożliwią oszczędność ponad 1,5 mld funtów rocznie do 2017 roku" - zaznaczyła w czwartek BBC.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna