Megafuzja coraz bliżej. Powstanie największa firma biotechnologiczna

Ze świata

TVN24 BiSGMO - szansa czy zagrożenie?

Resort sprawiedliwości USA udzielił zgody na zakup amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer. Powstanie największa na świecie firma zajmująca się pestycydami i nasionami.

Obie firmy obiecały wcześniej wyzbyć się części swoich aktywów, aby nie stwarzać monopolu. Ułatwiło to w ostatnich dniach wydanie przez ministerstwo zgody na fuzję i przełamało impas - podał w poniedziałek "Wall Street Journal". Po wiadomości o zgodzie USA akcje Monsanto wzrosły na giełdzie o 6,19 procent.

Finalizacja transakcji

Niedawno w Waszyngtonie doszło do spotkania dyrektora wykonawczego Bayera Wernera Baumanna i prezesa Monsanto Hugh Granta z przedstawicielami amerykańskiego ministerstwa. Wcześniej, 21 marca zielone światło dla gigantycznego przejęcia Monsanto przez Bayera dała Komisja Europejska. Antymonopolowe władze USA nadal jednak miały zastrzeżenia.

Po warunkowej zgodzie Komisji departament sprawiedliwości USA wydał oświadczenie stwierdzające, że transakcja może mieć niezamierzone skutki dla amerykańskich rolników i konsumentów. Powołał się wówczas przykład rynku nasion zmodyfikowanych genetycznie, które są powszechnie stosowane w Stanach Zjednoczonych, ale w Europie w większości objęte są zakazem. Bayer podał w oświadczeniu, że spodziewa się sfinalizowania transakcji w drugim kwartale tego roku.

Rzeczniczka Monsanto wskazała na zeszłotygodniowe oświadczenie koncernu o jego zarobkach, w którym amerykański koncern podał, że "nadal jest przekonany o zdolności firm do uzyskania wymaganych zgód w drugim kwartale kalendarzowym 2018 r. oraz w czasie przewidzianym w umowie". Przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, a także firmy BASF, która w ramach porozumienia ma nabyć część aktywów Bayera w zakresie nasion, odmówili komentarza.

Trzecia z megafuzji

Zakup Monsanto przez Bayera to trzecia z megafuzji na rynku chemikaliów i nasion siewnych.

W zeszłym roku doszło do fuzji działów rolniczych firm Dow Chemical i DuPont, które ostatecznie wejdą w skład nowej firmy o nazwie Corteva Agriscience. Także w zeszłym roku doszło do sfinalizowanie sprzedaży za 43 mld dolarów szwajcarskiego producenta nasion i pestycydów Syngenta chińskiemu koncernowi China National Chemical Corp. Bayer i Monsanto muszą jeszcze uzyskać dodatkowe zgody właściwych instytucji w Kanadzie i Meksyku.

Autor: mb/bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock