Zła wiadomość dla eurolandu: deflacja może być długa i szkodliwa

sxc.huWedług wstępnych danych opublikowanych w środę stopa inflacji w 18 krajach eurostrefy wyniosła w grudniu -0,2 proc. rdr. wobec +0,3 proc. rdr w listopadzie

Inflacja w eurostrefie może pozostać ujemna przez dłuższy czas i okazać się bardziej szkodliwa niż wcześniejsza z 2009 r., która utrzymywała się przez pięć miesięcy – ocenia bank Barclays Capital. Deflacja zwiększa co prawda siłę nabywczą ludności, co pobudza popyt wewnętrzny, ale niekoniecznie musi tak się stać przy stosunkowo wysokim obecnym bezrobociu. Poza tym, deflacja zwiększa obciążenie długiem, co jest niepomyślną wiadomością dla krajów południowej Europy usiłujących go skonsolidować.

Według wstępnych danych opublikowanych we środę stopa inflacji w 18 krajach eurostrefy wyniosła w grudniu -0,2 proc. rok do roku wobec +0,3 proc. rdr w listopadzie i celu inflacyjnego 2 proc. rdr. Konsensus rynkowy zakładał spadek do -0,1 proc. w ujęciu rocznym. W ocenie analityków odczyt ten nasili oczekiwania pod adresem EBC, by interweniował dla pobudzenia gospodarki.

Jak długo i ile?

Według analityków Barclays Capital ceny produktów finalnych płaconych przez konsumentów odzwierciedlają niskie ceny paliw, a co za tym idzie, niższe ceny żywności, alkoholu i tytoniu wskutek tańszego transportu, ale wielkość i czas trwania deflacji będą zależały także od kursu euro, które z początkiem 2015 r. straciło na wartości do dolara. "Sądzimy, że wielkość deflacji będzie zależeć od potencjalnego wpływu niższego kursu euro na ceny towarów. Te z kolei będą funkcją zdolności sprzedawców detalicznych do przerzucenia rosnących ostatnio kosztów importu na ich klientów" – napisali analitycy. Ceny żywności, alkoholu i tytoniu oraz dóbr przemysłowych trwałego użytku wzrosły w grudniu o 0,0 proc. rdr, energii spadły o -6,3 proc. rdr, usług wzrosły o 1,2 proc. Stopa inflacji bazowej z wyłączeniem energii, żywności, alkoholu i tytoniu wzrosła w grudniu do 0,8 proc. rdr z 0,7 proc. rdr w listopadzie.

Większy dług, większy kłopot

Deflacja zwiększa co prawda siłę nabywczą ludności, co pobudza popyt wewnętrzny, ale niekoniecznie musi tak się stać przy stosunkowo wysokim bezrobociu (11,5 proc. w grudniu, bez zmian w porównaniu z listopadem, jak wynika z osobnych danych ogłoszonych w czwartek), gdy gospodarka ma duże niewykorzystane moce produkcyjne. Analitycy BC wskazują też, iż deflacja zwiększa obciążenie długiem, co jest niepomyślną wiadomością dla krajów południowej Europy usiłujących go skonsolidować.

Deflacja namiesza w założeniach do budżetu na 2015?
Deflacja namiesza w założeniach do budżetu na 2015?TVN 24 Biznes i Świat

Autor: mn\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości