TVN24 Biznes | Ze świata

Pocięty obraz Banksy'ego znów trafi na aukcję

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
BBC

Obraz "Dziewczynka z balonikiem" autorstwa Banksy'ego, który uległ "samozniszczeniu" tuż po tym, jak został sprzedany w Londynie za ponad milion funtów trafi ponownie pod młotek - informuje BBC. Mimo kontrowersyjnego wybryku artysty, dzieło, nazywane teraz "Miłość jest w koszu", może osiągnąć cenę nawet sześciu milionów funtów.

Artysta uliczny z Bristolu zszokował świat sztuki w październiku 2018 roku, gdy jego obraz "Dziewczynka z balonkiem" uległ "samozniszczeniu" podczas aukcji w Londynie. Krótko po zakończeniu licytacji rozległ się alarm, a obraz nagle zaczął przechodzić przez niszczarkę ukrytą w wiktoriańskiej ramie. Oczom zszokowanej publiczności zaczęły ukazywać się jedynie wąskie paski płótna. "Obraz stał się pierwszym dziełem sztuki w historii, które powstało na żywo podczas aukcji"- podkreślało wtedy Sotheby's.

Dzieło, które po tamtym wydarzeniu zatytułowano "Miłość jest w koszu", pojawi się ponownie na aukcji domu Sotheby's. Licytację zaplanowano na 14 października.

Banksy i jego zniszczony obraz znów na aukcji. Cena w górę

Znawcy sztuki zastanawiali się, czy zniszczenie dzieła zwiększy, czy może zmniejszy jego wartość. Dom aukcyjny Sotheby's przewiduje, że zostanie on wylicytowany za cenę od czterech do sześciu milionów funtów.

- Kiedy wystawiliśmy ten obraz na aukcji w 2018 roku, jego szacunkowa wartość wynosiła 200-300 tysięcy funtów, a został sprzedany za milion funtów. Teraz szacujemy, że wartość dzieła wynosi od 4 do 6 milionów funtów. Tym samym od ostatniej aukcji ta wartość wzrosła ogromnie, bo prawie czterokrotnie - powiedział w rozmowie z agencją Reutera Oliver Barker z domu aukcyjnego Sotheby's.

Zauważył, że w ostatnich latach wartość dzieł artysty znacząco wzrosła.

- W końcu w tym roku za jedno z jego dzieł zapłacono 16 milionów funtów. Zatem mimo, że 4 miliony funtów to ogromna kwota, to biorąc pod uwagę kontekst - myślę, że bardzo rozsądna - stwierdził.

W ocenie Barkera "trudno znaleźć dzieło, które będzie ikoną nie tylko artysty, ale będzie ikoną w całym świecie sztuki". - Ten obraz, choć to zupełnie inne realia, ma rozgłos na poziomie Mona Lisy - ocenił.

Kim jest Banksy?

Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Jego prace, łączące graffiti z technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Przesłaniem i poziomem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie artystów i mediów. Prawdziwa tożsamość artysty znanego jako Banksy nie jest znana i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji.

Autor:mp/ToL

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości