Coraz mniej skrajnego ubóstwa na świecie. Bank Światowy podał najnowsze dane

Ze świata

wikimedia.org (CC BY-SA 3.0) | Michael CoghlanZmniejszyła się liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie

Liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o ponad 100 mln pomimo spowolnienia w globalnej gospodarce - poinformował Bank Światowy. Najwięcej, bo aż jedna trzecia z nich żyje w Azji Południowej.

Jak wynika z najnowszych danych, za mniej niż 1,90 dolara dziennie w 2013 roku żyło 767 mln osób. Rok wcześniej, ta liczba wynosiła do 881 mln.

Nowe dane potwierdzają postępy poczynione w pomaganiu biednym w ciągu ostatnich 25 lat. W ubóstwie żyje 1,1 mld mniej osób niż w 1990 roku, pomimo wzrostu liczby ludności - podał bank. Tak dobre dane przybliżają świat do realizacji celu postawionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a zakładającego całkowite zniwelowanie problemu skrajnego ubóstwa do 2030 roku.

Jak podano, do zmniejszenia ubóstwa przyczyniły się głównie kraje Azji Wschodniej i Pacyfiku, wśród nich Chiny, Indonezja oraz Indie.

Z drugiej strony w ciągu 25 lat pogłębiła się globalna nierówność dochodów. Z drugiej strony najnowsze dane pokazują się, że nierówność zmniejszyła się w ponad 40 krajach. W tym w Brazylii, Peru, Mali i Kambodży.

Polska bieda. Zobacz materiał "Faktów" TVN (15.08.2015):

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org (CC BY-SA 3.0) | Michael Coghlan