Azjatycki smok dyszy, Bank Światowy tnie prognozy dla regionu

TVN24 Biznes

TVN24 BiSAzjatycki smok dyszy, Bank Światowy tnie prognozy dla regionu

Bank Światowy obniżył prognozy wzrostu na 2015 i 2016 rok dla Azji Wschodniej i Pacyfiku, wskazując na ryzyko gwałtownego spowolnienia w Chinach i ewentualne skutki uboczne oczekiwanych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Waszyngtoński bank oczekuje teraz, że wzrost w obejmującym Chiny regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku wyniesie 6,5 proc. w 2015 i 6,4 proc. w 2016 roku. Poprzednia prognoza z kwietnia mówiła o 6,7 proc. wzroście, zarówno w 2015 jak i 2016 roku.

W 2014 wzrost w tym regionie wyniósł 6,8 proc.

Niepewność w Chinach

Bank Światowy wskazał w raporcie opublikowanym w poniedziałek, że obniżenie prognozy wzrostu to wynik większego niż zwykle stopnia niepewności w regionie, a szczególnie w Chinach, walczących o przywrócenie równowagi gospodarczej.

Instytucja zwraca również uwagę na oczekiwaną normalizację polityki stóp procentowych w USA. Fed powstrzymał się od podniesienia stóp na wrześniowym posiedzeniu, ale później prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen, oceniła, że Fed pomimo odroczenia podwyżki, wciąż może zdecydować się na ten ruch przed końcem roku.

Bank Światowy stwierdził, że korekta prognoz odzwierciedla głównie umiarkowane spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka. Zgodnie z prognozami banku, wzrost gospodarczy wyniesie tam 6,9 proc. w 2015 roku i 6,7 proc. rok później. Rok 2014 Chiny zakończyły z 7,3 proc. wzrostem.

Według poprzedniej prognozy, gospodarka Chin miała rosnąć o 7,1 proc w 2015 roku i 7 proc. w 2016 roku.

Deprecjacja walut

"Oczekujemy, że wzrost w Azji Wschodniej, z wyłączeniem Chin, będzie utrzymywał się w 2015 roku na stałym poziomie 4,6 proc. W przyszłym roku gospodarka przyspieszy osiągając 4,9 proc. wzrost" - poinformował Bank Światowy w raporcie. Poprzednie szacunki oscylowały wokół 5,1 proc. wzrostu w 2015 roku i 5,4 proc. wzrostu rok później.

Bank poinformował również, że perspektywy dotyczące dochodów gospodarstw domowych i zysków przedsiębiorstw w Indonezji i Malezji zostały dotknięte przez słabość światowych rynków towarowych. Dodał też, że dalsze spadki walut azjatyckich wobec dolara mogą spowodować odkształcenia bilansowe w krajach o znacznym długu denominowanym w amerykańskiej walucie.

Jak Chiny ratują się przez kryzysem?

Spadki na giełdach. Jak Chiny ratują się przez kryzysem? TVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock