Grecja poprosi EBC o zastrzyk gotówki. Bez tych pieniędzy banki będą miały kłopot

Ze świata

TVN24 BiSKryzys grecki jak "gra w cykora"

Bank Grecji zwróci się jeszcze w niedzielę do Europejskiego Banku Centralnego z prośbą o zniesienie limitu kredytów ratunkowych zapewniających płynność greckiemu sektorowi bankowemu - powiedział w niedzielę rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis.

- Bank Grecji złoży ten wniosek dzisiaj i wierzymy, że istnieją realne powody, dla których można zwiększyć kredyty ELA (emergency liquidity assistance - ELA). Nie ma podstaw, by nie zwiększyć (zastrzyków) płynności - dodał Sakellaridis.

Greckie władze nie rozważają emisji nowej waluty - powiedział szef zespołu greckich negocjatorów prowadzących rozmowy z wierzycielami Euklides Tsakalotos.

- Nie rozważamy (wprowadzenia) waluty równoległej - powiedział i dodał, że nie sądzi, by wierzyciele mieli zamiar wyrzucić Grecję ze strefy euro. - Jesteśmy gotowi spotkać się z nimi nawet dziś wieczorem - podkreślił.

Przywódcy strefy euro ostrzegli Ateny, że zagłosowanie przeciw propozycji kredytodawców w referendum sprawi, że Europejski Bank Centralny będzie miał trudności z ponownym przyznaniem greckim bankom finansowania ratunkowego. EBC wprowadził limit tych zastrzyków finansowych, który został wyczerpany.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Raporty: