Bank Anglii: twardy brexit gorszy niż kryzys z 2008 roku

Ze świata

ShutterstockWielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku

Bank Anglii ostrzega przed załamaniem w gospodarce, do którego może dojść, jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez umowy. Według analiz brytyjskiego banku centralnego Produkt Krajowy Brutto (PKB) skurczy się nawet o 8 procent w przyszłym roku, a bezrobocie wzrośnie do 7,5 procent z 4,1 obecnie.

Bank Anglii ocenił w analizie, że tzw. twardy brexit, czyli opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez umowy, może wywołać głęboką recesję, a konsekwencje będą gorsze niż w przypadku kryzysu finansowego z 2008 roku.

Ucierpi gospodarka

Jak prognozuje bank centralny, w przyszłym roku PKB Wielkiej Brytanii może być niższy od tegorocznego aż o 8 proc., ceny nieruchomości mogą spaść o 30 proc., a bezrobocie może wzrosnąć z obecnego poziomu 4,1 proc. do 7,5 proc.

Do tego trzeba dodać wzrost cen - inflacja może sięgnąć 6,5 proc. Efektem będzie konieczność podniesienia stóp procentowych, co z kolei przełoży się na wzrost rat kredytów i pożyczek.

Natomiast - według Banku Anglii - jeżeli zaakceptowana zostanie obecna wersja umowy brexitowej w najlepszym przypadku PKB może wzrosnąć nawet o 1,75 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat.

Według obliczeń Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) przygotowanych na zlecenie przeciwników brexitu, wyjście z Unii Europejskiej na warunkach wynegocjowanych przez premier Theresę May będzie kosztowało Wielką Brytanię 100 miliardów funtów rocznie do 2030 roku.

Komentarze ekonomistów

Z wizją banku centralnego Wielkiej Brytanii nie zgadza się laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Paul Krugman oraz były członek komisji banku ds. ustalania stóp procentowych Andrew Sentence.

Sentence napisał na Twitterze, że analiza ma charakter "wysoce spekulacyjny" i przyczyni się do oskarżeń o upolitycznienie banku. Z kolei Krugman stwierdził, że prognozy spadku PKB są "ekstremalnie wysokie".

Brexit

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

W niedzielę porozumienie przyjęło 27 państw, które pozostaną w Unii Europejskiej po wyjściu ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii. Zapisane w umowie gwarancje wejdą jednak w życie dopiero wówczas, gdy zostanie ona finalnie ratyfikowana przez brytyjski parlament oraz Parlament Europejski.

Powinno do tego dojść przed 29 marca 2019 roku, kiedy upływa dwuletni okres negocjacji w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała, że głosowanie w parlamencie nad umową w sprawie brexitu zostało wyznaczone na 11 grudnia. Przed tym głosowaniem deputowani przez pięć dni będą debatowali o porozumieniu.

Autor: mp//dap / Źródło: The Guardian, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock