"BamS": Niemcy wstrzymują eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Bundeswehr/Sebastian WilkeNiemcy wstrzymują eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Niemcy wstrzymały na razie wszelki eksport broni do Arabii Saudyjskiej z powodu zbyt niestabilnej sytuacji w tamtym regionie – twierdzi niedzielna gazeta „Bild am Sonntag” („BamS”), powołując się na nieokreślone bliżej źródła rządowe.

Według „BamS” wstrzymanie eksportu broni nie jest reakcją na śmierć króla Arabii Saudyjskiej Abd Allaha ibn Abd al-Aziza as-Sauda, który zmarł w piątek w wieku 90 lat. Decyzja w tej sprawie zapadła podobno w środę na posiedzeniu Federalnej Rady Bezpieczeństwa. Wnioski niemieckich firm o zgodę na eksport odrzucono lub na razie odłożono decyzje w ich sprawie.

Informacje są tajne

W skład tego gremium wchodzi kanclerz Angela Merkel, szef Urzędu Kanclerskiego oraz siedmiu ministrów, w tym szefowie resortów spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych i gospodarki. Niemieckie media, które odnotowały informacje „BamS”, wskazują, że posiedzenia Federalnej Rady Bezpieczeństwa są tajne i rząd niemiecki nie wypowiada się oficjalnie na temat podejmowanych tam decyzji. „BamS” podkreśla, że w przypadku Arabii Saudyjskiej chodzi o eksport czołgów, okrętów i karabinów. W 2013 r. Federalna Rada Bezpieczeństwa wyraziła zgodę na eksport do Arabii Saudyjskiej broni wartości 360 milionów euro – dowiaduje się gazeta. Niemieckie media informowały, że w 2012 roku było to nawet 1,2 miliarda euro.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr/Sebastian Wilke

Pozostałe wiadomości