Smog w Wenecji jak w tunelu autostrady. Szokujący raport

Ze świata


Nad Canal Grande w Wenecji utrzymuje się taki smog, jak w tunelu autostrady - stwierdziła niemiecka organizacja pozarządowa Nabu, a wyniki jej pomiarów przedstawił wenecki komitet przeciwników wielkich statków. Nie chcą oni, aby wycieczkowce wpływały do miasta.

Włoskie media, które rozpowszechniły w środę rezultaty badań stopnia skażenia powietrza w Wenecji, podkreślają, że są one szokujące zwłaszcza w przypadku miasta, gdzie ruch odbywa się głównie drogą wodną. Poziom smogu natomiast, jak się zauważa, odpowiada stężeniu szkodliwych substancji w tunelach włoskich autostrad. Badania przeprowadzono między innymi w pobliżu mostu Rialto oraz koło stacji kolejowej.

Przyczyny

Jako główne przyczyny takiego zatrucia powietrza wskazuje się obecność wielkich statków wycieczkowych, które wpływają do Wenecji. Niektóre cumują blisko placu Świętego Marka. Dane te ogłoszono w piątą rocznicę rządowego dekretu, którego celem miało być wprowadzenie zakazu ruchu statków w rejonie historycznego centrum. Od tamtego czasu nic się jednak nie zmieniło – przypomina komitet obywatelski Nie dla Wielkich Statków. Wielokrotnie w ostatnich latach organizował on protesty przeciwko gigantycznym wycieczkowcom.

Komisja Europejska policzyła koszty smogu w Polsce. Zobacz materiał "Faktów" TVN (15.02.2017):

Autor: mb / Źródło: PAP