Ze świata

Oszaleli na punkcie awokado. Owoc najdroższy od początku wieku

Ze świata

Awokado. Owoc, który stał się symbolem finansowej rozpustyTVN24 BiS
wideo 2/4

Amerykanie pokochali awokado, a popularny owoc gwałtownie zyskuje na wartości. Dzisiaj za jedną sztukę w Stanach Zjednoczonych płaci się prawie dwa razy tyle co na początku roku - zauważa CNN Money. Jak dodają eksperci, to najwyższa cena od 18 lat.

O wzroście wartości awokado poinformowała organizacja zrzeszająca amerykańskich restauratorów American Restaurant Association (ARA), opierając się na danych resortu rolnictwa.

Wzrost cen dotyczy też owoców sprzedawanych hurtowo. Jak wynika z informacji, skrzynka awokado w Stanach Zjednoczonych kosztuje już prawie 84 dolarów. Mieści się w niej 48 sztuk. Wychodzi po 1,75 dol za sztukę (ok. 6,75 zł).

Na początku roku, za skrzynkę płacono 38 dolarów.

W Polsce awokado również jest sprzedawane na sztuki, a jego cena mocno się waha. Regularna cena, bez uwzględnienia promocji, to około 5 zł za owoc. Bywa, że w najdroższych sklepach za jedną sztukę zapłacimy dwa razy tyle.

Polacy, podobnie jak Amerykanie, pokochali ten owoc. Według ostatnich dostępnych danych GUS import awokado do Polski w 2015 roku był wart aż 84,7 mln zł, o 57 proc. więcej niż w poprzednim roku i ponad 5-krotnie więcej niż 5 lat temu.

Niezaspokojony popyt

Jak zauważa ARA, obecnie rynkowa cena jest najwyższa od 1999 roku.

W ciągu pierwszej połowy roku nastąpił wzrost z 89 centów w styczniu do 1,17 dolara w okolicach czerwca. Jak zauważają eksperci: za gwałtownymi skoki cen odpowiadają przede wszystkim fakt, że awokado jest za mało.

Zgonie z przewidywaniami, kalifornijscy rolnicy dostarczą o 44 proc. mniej owoców niż w tym samym sezonie w zeszłym roku.

Jak donoszą eksperci, awokado jest specyficznym owocem. W jednym roku jest mnóstwo malutkich sztuk, w następnym: owoce są duże, ale jest ich mało.

Ale nie tylko liczba awokado decyduje o jego podwyższonej cenie. Popyt na ten egzotyczny owoc pozostaje niezaspokojony. W 1989 roku, przeciętny Amerykanin zjadał pół kilo tego owocu rocznie. Dziś jest to prawie 7 razy więcej.

Jak zauważa CNN, awokado stało się w Stanach Zjednoczonych symbolem wolnego handlu. W związku z zapowiedziami, że prezydent Donald Trump wycofa USA z umowy NAFTA, łączącą Stany z Kanadą i Meksykiem. Istnieje obawa, że takie rozwiązanie mogłoby skutkować wprowadzeniem ceł na niektóre produkty z Meksyku, w tym właśnie awokado.

Autor: ps/gry / Źródło: CNN, tvn24bis.pl