TVN24 Biznes | Ze świata

Biznes ma poszukiwać alternatywnych źródeł energii. Jest zapowiedź

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki o uniezależnianiu się energetycznie od Rosji
Morawiecki o uniezależnianiu się energetycznie od RosjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o uniezależnianiu się energetycznie od Rosji

Austriacki biznes ma w miarę możliwości pracować na alternatywnych do gazu ziemnego źródłach, przede wszystkim w oparciu o ropę naftową - zapowiedziała austriacka minister energii Leonore Gewessler. Obecnie trwają prace nad odpowiednimi przepisami.

We wtorek Reuters przekazał słowa austriackiej minister energii Leonore Gewessler, która na konferencji prasowej poinformowała, że jej resort pracuje nad dekretem nakazującym przemysłowi i przedsiębiorstwom użyteczności publicznej, aby w miarę możliwości zakłady pracowały na alternatywnych do gazu ziemnego źródłach, zwłaszcza w oparciu o ropę naftową.

Austria. Biznes ma poszukiwać innych źródeł energii

- Elektrownie i przedsiębiorstwa przemysłowe zostaną poinstruowane, aby zmodernizować swoje systemy do pracy w trybie dualnym w zakresie, w jakim jest to technicznie i ekonomicznie wykonalne. Oznacza to, że elektrownie mogą pracować zarówno na gazie ziemnym, jak i na innych źródłach energii - w większości przypadków będzie to ropa naftowa- powiedziała Gewessler.

Szefowa austriackiego ministerstwa energii nadmieniła, że dokument, który musi zostać podpisany przez główną komisję austriackiej izby niższej parlamentu, jest skierowany do dużych konsumentów gazu, a największy potencjał tkwi w ciepłownictwie, które polega na pompowaniu gorącej wody z ciepłowni do budynków konsumentów. "W Wiedniu, największym centrum ciepłownictwa w Austrii, duża część ciepłowni jest zasilana gazem" - dodał Reuters.

Spotkanie z ekspertami od magazynowania gazu

Konferencja prasowa została zwołana po spotkaniu Gewessler z ekspertami od magazynowania gazu w kraju, które zostało zwołane "z powodu spowolnienia w ilości gazu przekazywanego do magazynów w zeszłym tygodniu". Jak powiedziała minister "od tego czasu ilość ta wzrosła". Dodała, że nie ma potrzeby przechodzenia na drugi poziom trzystopniowego awaryjnego planu gazowego - przekazał Reuters.

Jak przypomniała agencja, Austria otrzymuje 80 proc. swojego gazu ziemnego z Rosji, ale większość jej energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych i wykorzystuje stosunkowo niewiele gazu w elektrowniach. Gaz odgrywa jednak ważną rolę w przemyśle, np. stalowym i papierniczym, a także w ogrzewaniu. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Austria szuka alternatywnych źródeł gazu, jednocześnie ścigając się w napełnianiu swoich magazynów gazowych przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jesienią.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości